U nastavku pročitajte blic intervju sa Selmom Asotić, pjesnikinjom iz Bosne i Hercegovine, čiju poeziju donosimo u antologiji QUEER BALKAN. Selma će na Reviji malih književnosti: QUEER BALKAN gostovati posljednjeg dana, 10. listopada u 20h, a uključit će se Zoomom.
Možete li se opisati u 3 riječi?
Šašava, ali neutješna.
Kako biste opisali vašu poeziju koja je objavljena u antologiji QUEER BALKAN?
Radikalna sumnja i radikalna vjera.
Što za vas znači pojam queer?
Nikada se nisam identificirala s izrazom "queer" pa ne mogu ispravno odgovoriti na ovo pitanje.
A queer književnost?
Isto kao gore.
Koliko je queer književna scena u BiH?
Napustila sam svoju zemlju prije nekoliko godina i sada se nalazim u neobičnoj situaciji da sudjelujem u dvije književne scene, a da niti jednoj ne pripadam u potpunosti. Iako pokušavam ostati u tijeku s književnom produkcijom kod kuće, većina toga mi je, nažalost, izmaknula dohvatu. Želim spomenuti dvije svjetlonoše – Lamiju Begagić i Lejlu Kalamujić – bez čijih bi riječi i hrabrosti moj svijet, pa i (queer) književnost u BiH, bili mnogo mračnije, siromašnije mjesto.
Zašto pišete?
Da se mogu smijati smrti u lice; da tugujem; da se borim; da slavim.
Koji je najbolji i najgori savjet za pisanje koji ste ikada dobili?
Najbolji: pišete da biste nešto naučili, a ne samo da izrazite ono što mislite da već znate.
Najgori: ideja da talent znači nešto (bilo što).
Što čitate u posljednje vrijeme?
Palestinian Walks Raje Shehadeha.
Selma Asotić je pjesnikinja. Završila je magistarski studij iz poezije na sveučilištu Boston University. Dobitnica je stipendije Robert Pinsky Global Fellowship i druge nagrade na književnom konkursu Brett Elizabeth Jenkins Poetry Prize. Nominirana je za nagradu Puschcart za pjesmu „Nana“, a 2021. i 2022. uvrštena je među polufinaliste/kinje nagrade 92Y Discovery Poetry Prize. Pjesme i eseje na engleskom i bhsc jeziku objavljivala je u domaćim i međunarodnim književnim časopisima. Njena prva zbirka „Reci vatra“ (Buybook, Sarajevo; Raštan izdavaštvo, Beograd) objavljena je 2022. godine. Dobila je nagradu „Stjepan Gulin“ za najbolju knjigu poezije objavljenu u BiH, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Srbiji i nagradu „Štefica Cvek“ za jedno od najboljih djela feminističke i kvir književnosti u 2022. godini.
Donosimo snimku razgovora s Kristijem Pinderijem iz Albanije/Kanade i Tijanom Rakočević iz Crne Gore, koji su gostovali na Reviji malih književnosti: QUEER BALKAN.
Donosimo snimku s otvorenja Revije malih književnosti, razgovor s članicama žirija "Štefice Cvek" i dijelom ovogodišnjih dobitnica.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.