07.10.2024. u 19:00 @ Booksa

#Booksinih20: Revija malih književnosti – QUEER BALKAN

Ponedjeljak
23.09.2024.

U 2024. godini, kada klub Booksa slavi 20. rođendan (#booksinh20 anyone!?), i Revija malih književnosti doživjet će svoje jubilarno dvadeseto izdanje!

Dvadeseto izdanje lijepa je brojka i za festivale puno većih gabarita, a ako Reviju moramo sumirati, probat ćemo ovako: srž Revije malih književnosti je u stalnom približavanju književnosti i jezika koji su nam još uvijek daleki zbog nedostatka prijevoda i malo književnih veza, koji nam se zbog toga čine mali, ali to naravno nisu; na dvadeset izdanja festivala od 2005. godine u Hrvatskoj je mahom prvi put predstavljeno više od dvjesto autorica i autora, koji su u popratnim antologijama prvi put prevedeni na hrvatski jezik.

Dvadeseta Revija, u 2024. godini, kada i klub Booksa slavi svoj 20. rođendan, bila je povod da se osvrnemo, prisjetimo početaka, vratimo se književnosti na Balkanu, ovoga puta dajući joj jasnu i nedvosmislenu tematsku odrednicu: QUEER BALKAN.

Ovoga puta na Reviji malih književnosti i u popratnoj antologiji okupljamo glasove suvremenih queer autora i autorica iz deset balkanskih zemalja – Bosne i Hercegovine, Slovenije, Crne Gore, Bugarske, Srbije, Rumunjske, Kosova, Grčke, Makedonije i Albanije, točno onim kronološkim redoslijedom kako su se od 2005. do 2014. održavale Revije posvećene tim književnostima.

Na razgovorima u Booksi i u popratnoj antologiji predstavit ćemo tekstove: Selme Asotić, Vesne Liponik, Tijane Rakočević, Yordana Slaveykova, Galine Maksimović, Nóre Ugron, Arbëra Selmanija, Vagie Kalfa (piše pod pseudonimom Noa Tinsel), Stefana Alijevikja i Kristija Pinderija, a na Reviji ćemo ugostiti i laureatkinje ovogodišnjeg izdanja književnog izbora "Štefica Cvek", kao i dio žirija.

Program slijedi:

🔸 7. listopada

- u 19h: otvaranje Revije i "Štefica Cvek" na Reviji malih književnosti, moderatorica: Ivana Dražić;
- u 20h: Razgovor i čitanje: Arbër Selmani i Noa Tinsel (Vagia Kalfa); moderator: Tomislav Augustinčić;


🔸 8. listopada

- u 20h: Razgovor i čitanje: Yordan Slaveykov, Stefan Alijevikj i Vesna Liponik, moderatorica: Lara Mitraković;


🔸 9. listopada

- u 18h: Etiketiraj me nježno: O queeru u sebi i hrvatskom izdavaštvu razgovaraju Srđan Sandić i Iva Ušćumlić*;
- u 20h: Razgovor i čitanje: Tijana Rakočević i Kristi Pinderi, moderatorica: Karolina Hrga;


🔸 10. listopada

- u 20h: Razgovor i čitanje: Nóra Ugron i Selma Asotić, moderatorica: Marija Skočibušić.

 

Dominov queer sajam knjiga održat će se u Booksi 2h prije svakog događanja!
 

Ovogodišnje selektorice Ivana Dražić i Lara Mitraković ovako komentiraju proces planiranja Revije i antologije: "Kada smo kao selektorice birale autorice i autore za antologiju i Reviju na temu queer književnosti na Balkanu, bilo nam je važno da okupimo različite književne glasove, autorice i autore mlađe i srednje generacije i neupitne književne kvalitete, pisce i spisateljice, pjesnikinje i pjesnike čije se književno, političko i aktivističko djelovanje isprepliću i nadopunjuju. Također, bilo nam je važno pokazati njenu tematsku šarolikost i perspektive koje nužno uključuju ne samo LGBTIQ+, nego i onu širu feminističku, klasnu, ekološku, antikapitalističku perspektivu."

Vidimo se u Booksi!

 

* Program Udruge Domino.

Program podupiru Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Zagreb i Zaklada Kultura nova.

Revija malih književnosti

Festival Revija malih književnosti održava se krajem svake godine u Booksi. Gošće i gosti Revije u svojim su zemljama dobro poznati i uspješni kod publike i kritike, dok su u Hrvatskoj još neobjavljeni. U prvoj dekadi postojanja Revija je ugostila mlade književne snage iz svih zemalja regije (Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Grčka, Kosovo, Makedonija, Rumunjska, Slovenija, Srbija). 2015. Revija je okrenula pramac u smjeru sjevera i predstavila autore i autorice iz Latvije, Litve i Estonije, a 2016. u gostima su nam bile njihove kolegice i kolege iz zemalja Beneluxa. Sljedeće tri godine putovali smo na jug i upoznali autore Levanta, Magreba i Egipta. Potom su na red došle književnosti zemalja Polarnog kruga, a 2021. Revija se 'vratila' kući, fokusirajući se na domaću književnost kao malu.

20 godina Bookse, 20 godina književnosti na drugačiji način!

Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom i velikim završnim tulumom.

Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu