S pjesnikinjom i prozaisticom Martinom Vidaić razgovaramo o njezinu brzorastućem opusu, spontanim metodologijama i discipliniranim promašajima u stihu i prozi, kao i bitkama bijenim i odbijenim unutar književnog polja.
Rođena u Zadru 1986. godine, Martina Vidaić po zvanju je profesorica hrvatskog jezika i književnosti, no zapaženu je pjesničku karijeru započela 2011. kada je za rukopis zbirke Era gmazova zaslužila nagradu "Goran". Njezina je druga knjiga poezije, Tamni čovjek Birger, objavljena pet godina kasnije te je ušla u finale nagrade «Janko Polić Kamov», a za recentniju zbirku Mehanika peluda iz 2019. godine dodijeljena joj je Nagrada Ivan Goran Kovačić za najbolju pjesničku knjigu dok je za zbirku Trg, tržnica, nož (H.D.P., 2021.) dobila Nagradu Kamov. No u posljednjih nekoliko godina, Vidaić je objavila i dva silno zanimljiva romana, Anatomija štakora (2019.) i Stjenice (2021.), u kojima se njezin pjesnički senzibilitet prožima sa žanrovskim eksperimentima i (pseudo-)autoreferencijalnim naratološkim igrama. Potonji je dobio i Nagradu Štefica Cvek 2022. godine.
Razgovor s Martinom vodi kritičarka i esejistica Ana Fazekaš.
Program podupiru Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Zagreb i Zaklada Kultura nova.
Zbirka Martine Vidaić djelić po djelić sastavlja mozaik ženskog identiteta. Od seksualnosti i estetike, čežnje i destruktivnosti do principa stvaralaštva i društvene odgovornosti.
Ispripovijedan u dahu, bez poglavlja i pasusa, roman 'Stjenice' Martine Vidaić priča je vrijedna HBO serije o ženi koja, nakon što je doživjela prometnu nesreću, ostavlja svijeću da gori i odlazi iz stana kako bi se upustila u niz pikarskih avantura.
Sastavni dijelovi Booksina književnog programa su tribine – 'Poezija na živo', 'Od riječi do riječi', 'Tribina o stripu', 'Što mi je ovo trebalo', 'Učitavanje', 'Booksa preporučuje' i festival 'Revija malih književnosti'. Vremenom neke tribine ukinemo, a neke nove pokrenemo, no svima je zajedničko da književnim temama pristupaju na neformalan način, otvoreno, ali kritički i s otklonom, a sudjelovanje publike – komentarima, pitanjima, prijedlozima – uvijek je dobrodošlo!
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.
Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom i velikim završnim tulumom.
Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!