Čitateljski klub + u travnju čita knjigu Kino Sloga Ivice Prtenjače (V.B.Z., 2022.), zbirku kratkih priča o odrastanju jednog dječaka u prigradskom naselju Rijeke osamdesetih godina.
Kroz 37 priča Ivica Prtenjača oblikuje vrijeme i prostore svog djetinjstva te uobličuje nostalgiju u prostor kina koje mu predstavlja sigurno mjesto u turbulencijama delikatnih dječačkih godina. Kako u osvrtu na knjigu naglašava Luca Kozina: "radi se o veoma uspjeloj knjizi koja na realističan, a istodobno vrlo poetičan način opisuje svjetonazor i dogodovštine jednog siromašnog dječaka u sustavu koji, u svakom slučaju, nije bio savršen. Uz to, inovativnim korištenjem poetskih sredstava Kino Sloga se uspijeva izdići iznad uobičajene autobiografske proze koja se često iscrpljuje u dokumentarističkim prikazima ili pak u emocionalnom razračunavanju s prošlošću."
Ivica Prtenjača rođen je 1969. u Rijeci, gdje je studirao kroatistiku. Piše poeziju, prozu, dramske tekstove i novinske kolumne. Pojedine pjesme, ciklusi ili knjige prevedeni su mu na dvadesetak jezika te je uvršten u više antologija, izbora, pregleda i povijesti hrvatske književnosti. Dobitnik je niza nagrada, od kojih je najrecentnija Nagrada VBZ-a za najbolji roman za knjigu Sine, idemo kući (2021.)
Voditeljica ovog čitateljskog kluba je Sara Tomac, a klub je otvoren za nove članove. Za informacije o sudjelovanju pišite nam na booksa@booksa.hr.
Na ovom klubu dosad smo čitali:
Mitohondrijska Eva, Mihaela Gašpar
Sloboština Barbie, Maša Kolanović
Bitka za svakog čovjeka, Gordan Nuhanović
Moj muž, Rumena Bužarovska
Grudi, Lindita Komani
Štefica Cvek u raljama života, Dubravka Ugrešić
Područje bez signala, Robert Perišić
Gitara od palisandra, Kristina Gavran
Evanesco, Valent Pavlić
Zmajska zora, Milena Benini
To malo pijeska na dlanu, Marinko Koščec
Baršunasti pokrov, Olivera Nikolova
Bernardijeva soba, Slobodan Tišma
Posljednje putovanje u Beč, Irena Vrkljan
Tri, Drago Glamuzina
Morpho amathonte, Nada Topić
Đavli od papira, Zoran Pilić
Male smrti, Ivana Sajko
Autobusne bilješke, Selvedin Avdić
Sva je priroda divlja i surova, Ivančica Đerić
Antologija Revije malih književnosti: Hrvatska, Vrijeme misli
Drenje, Luka Bekavac
Kabinet za sentimentalnu trivijalnu književnost, Sanja Lovrenčić
Nepovredivo mjesto, Igor Ivko
Pavelova prava ljubav, Zoran Pilić,
Mladenka kostonoga, Želimir Periš
Zovite me Esteban, Lejla Kalamujić
Blizina svega, Ante Zlatko Stolica
Važno je imati hobi Luce Kozina
Gravitacije Senke Marić
U malu je uša đava Tisje Kljaković Braić
Program podupiru Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Zagreb i Zaklada Kultura nova.
Portretirajući jednu građansku obitelj srednje ili niže srednje klase Hermann Broch nenametljivo kroz "Nepoznanicu" provlači za njega i cijelu njegovu generaciju vrlo važne teme i pitanja.
Ornela Vorpsi vješto stvara atmosferu u kojoj se isprepliću ljepota i užas, nježnost i okrutnost, pružajući nam uvid u stvarnost života u Albaniji kroz oči onih koji su najviše pogođeni – djevojčica i žena. Piše: Lucas Legović.
Ovo je čitateljski klub koji je nastao u sklopu projekta Koja je tvoja priča? (tada se zvao Čitateljski klub 54+) koji je bio namijenjen našim sugrađanima i sugrađankama od 55 godina i starijima, a kojeg je sufinancirala Europska unija kroz Europski socijalni fond.
Ovaj je projekt završio 2019. godine, no grupa ljubiteljica čitanja nastavila je sa sastajanjima i razgovorima o pročitanim knjigama.
Plus (ili +, za vizualne tipove) sada je čitateljski klub otvoren svim dobnim skupinama, sastaje se jednom mjesečno, a čita djela koja piše naše gore lišće, odnosno domaću i regionalnu književnost. Vodi ga Booksina novinarka Sara Tomac.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.
Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom i velikim završnim tulumom.
Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!