S Booksinim kritičarkama i kritičarem pretresli smo godinu na zalasku. Kao i u prethodnoj epizodi podcasta, dotaknuli smo se događaja i fenomena koji su obilježili 2022. godinu: nagrade Štefica Cvek, autofikcije, Revije malih književnosti: Island, Booksinih čitateljskih klubova, tribine Rani radovi, Ženske čitaonice, da nabrojimo samo neke. Detaljnije o svemu ovome saznajte u podcastu!
Kada su u pitanju preporuke i otkrića, i ta tema raznolika je i zanimljiva: od Ive Andrića do Ottesse Moshfegh, od Karima Zaimovića do Saskie De Coster, od Johna Bergera do Želimira Periša, od Selme Asotić do Katharine Volckmer, od Andrije Škare do Monice Ali. I tako dalje.
Dotaknuli smo se i čitateljskih planova za 2023. godinu koje možemo opisati jednom riječju - grandiozno. Detalji slijede.
Podcast je objavljen u sklopu projekta 'Svijet oko nas - očuvanje prostora kritike' uz podršku Zaklade Kultura nova. Partneri na projektu su organizacije Kurziv i Kulturtreger (Zagreb), SCCA - Ljubljana, SEEcult.org (Beograd) i Kontrapunkt (Skopje).
Tekst Anamarije Mrkonjić o romanu Vigdis Hjorth nastao u sklopu projekta „Njena priča je i tvoja priča, univerzalne vrednosti ženske evropske književnosti“.
Po svojoj naravi bilježnice, "Vejavica: maršal-depresija" Ivane Makisć izrazito je fragmentarna, strukturno-značenjski otvorena cjelina.
"Zemlja" u knjizi Ornele Vorpsi nije samo Albanija, već sve balkanske zemlje i svi balkanski narodi, a vjerojatno i šire. Piše: Katarina Jurčević.
Ornela Vorpsi vješto stvara atmosferu u kojoj se isprepliću ljepota i užas, nježnost i okrutnost, pružajući nam uvid u stvarnost života u Albaniji kroz oči onih koji su najviše pogođeni – djevojčica i žena. Piše: Lucas Legović.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.