Piscu, scenaristu i novinaru Ivici Ivaniševiću postavili smo blic pitanja o romanu Ulica Ferde Pomykala 17, najavljenom kao melankolična, ponešto starinska i finim humorom urešena priča o policajcu koji voli kvizove!
U kakvim uvjetima i koliko dugo je nastajala knjiga Ulica Ferde Pomykala 17?
Za moje prilike, knjiga je nastajala u idealnim uvjetima: za pisaćim stolom u dnevnom boravku ispražnjenom od ukućana, uz zvučnu kulisu Bacha, Haydna i Vivaldija. Kao i većinu prethodnih, pisao sam je oko šest mjeseci.
Ne dotičući se njenog sadržaja, u jednoj nam rečenici opišite knjigu.
Pokušao sam odgovoriti na pitanje može li se dva puta umrijeti ako nijednom nisi živio.
Možete li je opisati pomoću druge vrste umjetnosti?
Knjigu mogu zamisliti kao film za lijena nedjeljna poslijepodneva, pomalo starinski, kao da ga su režirali Philippe de Broca ili Luis Garcia Berlanga.
Koje vam je dijelove knjige bilo najdraže pisati, a s kojim ste se dijelovima “borili”?
Uvijek se borim s prvim stranicama odnosno poglavljima. Očito sam pisac-dizelaš koji se malo sporije pali, ali zato jednom kad uhvatim brzinu, ne stajem.
Kako znate kad je djelo gotovo? Kako staviti konačnu točku?
Kad mi likovi mahnu na rastanak. Oni bolje od mene znaju kad je vrijeme za oproštaj.
U 3 glagola recite nam nešto o sebi?
Dva su dovoljna: čitati i pisati. Time se većinski bavim.
S kojim biste književnim likom voljeli popiti kavu/čaj/alkoholno piće po izboru?
S detektivom Erlendurom Sveinssonom islandskog pisca Arnaldura Indriðasona.
Što trenutno čitate i zašto?
Tarantinov roman Bilo jednom u Hollywoodu. Zanima me i kao privatnog i kao profesionalnog čitatelja (pošto u Slobodnoj Dalmaciji svakoga tjedna pišem književne prikaze).
Ivica Ivanišević, rođen 1964. u Splitu, diplomirao sociologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Bio novinar i urednik u Nedjeljnoj Dalmaciji, Feralu i Slobodnoj Dalmaciji, danas radi kao komentator u Slobodnoj Dalmaciji. Objavljuje članke i priče u časopisima i zbornicima. Piše i scenarije (filmske i televizijske) i dramske tekstove (zadnju premijeru imao u studenom prošle godine: Život je čudo, monodrama, Teatar Rugantino, Zagreb). Knjige: Smoje – biografija (2004.), Sto mu jelenskih rogova (2004.), Krovna udruga i druga drama – koautorstvo s Antom Tomićem (2005.), Split za početnike – koautorstvo s Renatom Baretićem (2015.), Ulaz za djecu i vojnike (2015.).
S dr. sc. Marijom Ott Franolić razgovarali smo o projektu koji kreira prostor za ilustratore i ilustratorice.
Povodom predstavljanja albuma 'The World And All That It Holds', nastalog prema motivima romana Aleksandra Hemona, Damiru smo postavile nekoliko pitanja o vezi književnosti i glazbe u njegovom životu.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.