Ani Miloš postavili smo blic pitanja o knjizi Kraj raspusta i druge priče, za koju je dobila nagradu Štefica Cvek!
U kakvim uvjetima i koliko dugo je nastajala knjiga Kraj raspusta i druge priče?
U čudnim. Završavala sam faks, šljakala da ne bih bila roditeljima na grbači i pisala. Trajalo je dve-tri godine, nisam odmah imala ideju da te priče čine celinu, kamoli zbirku.
Ne dotičući se njenog sadržaja, u jednoj nam rečenici opiši knjigu.
Osam + osam pripovedaka o porodici, emancipaciji i ostalim strahovima koji vrebaju iz svakodnevnice.
Možeš li je opisati pomoću druge vrste umjetnosti?
Volim događaje, radnju, pokret, kao i oštre rezove unutar priča. Rekla bih da je najviše film uticao. Koji reditelj ili žanr, ne bih znala. Verovatno raznorazni.
Koje ti je dijelove knjige bilo najdraže pisati, a s kojim si se dijelovima “borila”?
Prestajem da pišem čim se s nečim borim i pišem ponovo ili ispravljam. Ako se s nečim borim, znači da mi nije jasno ili da ne valja, u oba slučaja, treba ukinuti takve delove.
Kako znaš kad je djelo gotovo? Kako staviti konačnu točku?
To je slično kao s drogom, samo odjednom shvatiš da je pustilo, ali i dalje nisi svoja. Tako i priča, najednom ti je pomalo i mrska, ali te i dalje vuče da je ispravljaš i lickaš.
U 3 glagola reci nam nešto o sebi?
Pišem, radim, instagramišem.
S kojim bi književnim likom voljela popiti kavu/čaj/alkoholno piće po izboru?
Rakijicu, sa Gregorom Samsom, dan pre nego se preobrazio. Čaj, s Judom Iskariotskim od Leonida Andrejeva. A kafu bih sa onim parom i slepim čovekom iz Karverove Katedrale.
Što trenutno čitaš i zašto?
Zalomilo se tako da sam na Frakturi. Dino Pešut mi je poklonio svoj sjajni roman Tatin sin i njega završavam, a drugarica mi je taman pozajmila Zemlju bez sutona Marije Andrijašević, čiji početak, malo je reći, obećava!
Ana Miloš je rođena 1992. u Beogradu, gdje i sada živi. Objavila je zbirku priča Kraj raspusta (2019) i zbirku poezije Govori grad (2020). Dobitnica je nagrada „Miodrag Borisavljević“ (2016) i „Đura Đukanov“ (2019). Zbirka Kraj raspusta našla se u širem izboru za Andrićevu nagradu, kao i u užem izboru za nagradu „Edo Budiša“. Ta zbirka je 2020. godine dopunjena s osam novih priča i naredne godine izdana je pod nazivom Kraj raspusta i druge priče. Priče i pjesme objavljivala je u časopisima: Povelja, Polja, Beogradski književni časopis, Letopis Matice srpske, SENT, Dometi, Rukopisi 39, kao i u online časopisima: libartes.rs, booke.hr, lupiga.com, strane.ba, eckermann.org.rs, astronaut.ba, kriticnamasa.com.
Utemeljiteljici i urednici "Poetskog trena" Gordani Kovačić postavili smo nekoliko blic pitanja.
O posebnoj knjižnici koja se hvata ukoštac s teškim pitanjima i projektu riječke Udruge za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.