U našoj neumornoj potrazi za književnošću samo je bilo pitanje vremena kada ćemo naletjeti na drage nam suvremene autorske stripove – Komikaze.
Riječ je o online magazinu koji krije gomilu autorskih stripova i crteža iz cijelog svijeta, stoga smo naša pitanja poslali na adresu Ivane Armanini, strip-autorice i likovne umjetnice, voditeljice Komikaze udruge.
Podijelila je i s nama nedavni primjer kako se ušuljati u prostore s potencijalom. Naime, na naslovnoj fotografiji je izložba XXkomikaze (naslovnice komikaze albuma u XXL dimenzijama), u prostoru Ex Caserma u Bariju, gdje se održao Ca.co festival početkom svibnja: "Zanimljivo je da smo prostor unutar skvota 'osvojili' na način da se u toj prostoriji nije ništa događalo otkad su oni tamo, zadnjih 10 godina, a mi smo ga, uz pomoć glavnog organizatora Tommasa i još jednog pomagača, sredili, obukli u izložbu i nadamo se, pokrenuli seriju izložbi i događanja u još jednom prelijepom prostoru!".
Znatiželja i eksperimentalni duh još jednom su se isplatili, a u retcima koji slijede čitajte o reakcijama publike, izazovima malog izdavaštva i stripovskim planovima za ljeto.
Recite nam nešto više o tome kako je nastao ovaj projekt. Otkud ideja i koje su potrebe publike u ovom području? Koliko dugo traje?
Program ide pod imenom Komikaze od 2002. godine. Postojala je, kao i danas, potreba da se na jednom mjestu mogu objavljivati autorski, art i eksperimentalni stripovi. Od tada izlaze svaka 4 mjeseca u formu webzina na adresi https://komikaze.hr i jedan tiskani album godišnje, filtiran od 3 webzina, i tako 21 godinu u kontinuitetu.
Kako profesionalna, a kako šira čitateljska publika reagira na njega?
Komikaze su trajno dostupan i besplatan arhiv nezavisnih stripova, autora i publikacija i predstavlja jednu od institucija kulture pamćenja. Ova društvena skulptura okuplja 21 godinu rada na nezavisnoj sceni kroz gotovo 400 predstavljenih umjetnika iz cijelog svijeta, s preko 6000 stranica objavljenih stripova i ilustracija kroz stotinjak publikacija.
Ovaj bazen je velika inspiracija artistima, dizajnerima i izdavačima za iskok van okvira ustajalih praksi. Komikaze su nagrađene "Oskarom" nezavisnog autorskog stripa 2020. u Meki stripa, na najvažnijem europskom festivalu – u Angoulemeu. Prosječno broji tisuću novih posjetioca mjesečno, dnevno 1 prolistan album standardne debljine. Besplatno, sa svih strana i na sve strane svijeta.
Koje vam je teme važno otvoriti ovim projektom?
Okosnica je različitost, odnosno jedinstvo različitosti, pa i tematske. Okvir je zadržati ideje solidarnosti i slobode u suvremenom stripu.
Koji su njegovi dugoročniji ciljevi?
Cilj je održati bedeme egzotičnog otoka nezavisnog stripa.
Za koga biste voljeli saznati da je fan?
Svi otvoreno i kreativno misleći organizmi su dobrodošli.
Budući da su financije gotovo uvijek izazov, kako izlazite na kraj s time? Vide li i donatori potencijale projekta?
Program ima potporu Grada i Ministarstva kulture i medija RH, nekad raste, nekad pada, ali je konstanta. Puno nam znače i donacije naše vjerne publike. Nažalost, nemamo sredstava plaćati objavljene autore, što, budući da ih se godišnje objavi 50-tak, teško da ćemo ikad i moći. Ipak, svaki za svaki broj stigne malo more stripova. Mislim da ljudi vjeruju u izbor, mrežu i kvalitetu našeg mikrobrenda pa se stvari organski razvijaju. Puno važnih stvari se ni danas ne može kupiti novcem.
Postoje li još neki izazovi s kojima se susrećete?
Velik je izazov malog izdavaštva strmoglavi skok cijena tiska i poštarina, nestabilni trendovi društvenih mreža (algoritmi, naplate), inflacija i cjelokupna teška financijska iscrpljenost lokalne i internacionalne prekarne autorske scene. Borimo se sa strahom da će nadolazeće vrijednosti i novu svrhu stvaralaštva i izdavaštva diktirati tržište.
U skučenim okvirima lokalne zajednice najveći izazov je opstati kao žena, pa još umjetnica.
Koji su daljnji koraci i planovi za budućnost, kako planirate razvijati projekt?
Nakon uspješne turneje po Italiji pripremamo se za ljetne radionice po Hrvatskoj.
Mikroizdavački ritam se nastavlja u revijalnom tonu. Šaljite stripove, dođite nam na radionice i pratite Komikaze mreže: Instagram i Facebook.
Možete li preporučiti jednu knjigu za koju smatrate da je, iz kojeg god razloga, čitateljima prošla ispod radara?
S obzirom na slab odjek u medijima, izgleda da je svako izdanje Komikaza prošlo ispod radara. Navratite u stripoteku i pronađite nešto za sebe, uvijek ste dobrodošli!
Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Posjeli smo članove uredništva fantastično-magične kutije kako bismo saznali sve o SF književnosti u Hrvatskoj i općenito.
Naša sugovornica je Anamarija Amlica Levak, a saznali smo više o čitateljskim i društvenim aktivnostima na otoku Mljetu.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.