Vodič za Noć knjige 2022.

Srijeda
20.04.2022.

Pred nama je dugi književni vikend!

Noć knjige,  manifestacija koja promiče knjigu i čitanje, održat će od 22. do 25. travnja. Ovaj put nemate ispriku za izostanak, s obzirom na to da nas očekuje više od 1200 programa i akcija u 250 gradova i mjesta diljem Hrvatske.

Doznali smo da u Noći knjige sudjeluje 150 narodnih knjižnica, više od stotinu knjižara, antikvarijata i nakladnika, 300 škola, vrtića, fakulteta i drugih ustanova, kao i kazališta, mjesnih odbora, učeničkih domova i domova za starije osobe. Sudionici će imati priliku susresti se s knjigom i u zatvorima, dvorcima, kafićima, vlakovima, voćnjacima, na trgovima, crkvama, pa čak i u berbi gljiva.

Noć knjige ove godine propituje slobodu i knjigu kao prostor slobode, što je i tema mnogih događanja. Tema slobode prezentirat će se u čitavoj lepezi njezinih mogućih interpretacija, od cenzure i autocenzure do kritičkog mišljenja i pjesničke slobode. Velik broj programa bit će posvećen i dvjema značajnim obljetnicama – 400. obljetnici rođenja francuskog književnika Molièrea te 100. obljetnici rođenja jedne od najvećih hrvatskih književnica Vesne Parun.

Što posjetiti? Dajemo neke prijedloge!

Možete birati između književnih tribina i razgovora, predstavljanja knjiga, kvizova, igara, radionica, izložbi, filmova, pisanja priča i pjesama ili njihovog slušanja. Recimo, Hrvatsko društvo pisaca u suradnji s Botaničkim vrtom PMF-a u Zagrebu organizira pjesničko čitanje posvećeno Vesni Parun

Skroz simpa zvuče nam besplatne tematske ture inspirirane knjigama, književnošću i književnicima. Primjerice, tijekom ture Gdje je zbrisala Grička vještica? sudionici će upoznati Zagreb iz perspektive Zagorkine kontese Nere. Noć vatre, viteza i zmaja naziv je ture kojom će Purgerica povesti građane u magičnu jurjevsku noć ispunjenu pričama iz davnih vremena, u čast nekim od naših najboljih pisaca i sakupljača narodne baštine i tradicije, počevši od Ivane Brlić Mažuranić. Možete birati i između tematske ture s pričama iz tajnog Zagreba o književnicima i njihovim likovima ili ture o duhu Zagreba iz vremena Marije Jurić Zagorke, odnosno trenucima u kojima je stvarala i koji su je inspirirali. 

Mladi umjetnici Teo Kiš i Matei Šipuš, studenti grafike i kiparstva na Akademiji likovnih umjetnosti, izradit će na unutarnjem zidu Hrvatske knjižnice za slijepe u Zagrebu mural s taktilnim elementima na temu slobode, stavljajući je u kontekst čitanja prstima.  

književnom tribinom Librokazi na kojoj gostuje Oljom Savičević Ivančević u Gradskoj knjižnici Marka Marulića u Splitu ne možete fulati. Za osnovnoškolce i srednjoškolce u Čakovcu održat će se literarni natječaj u kojemu će se birati Najprefriganke i Najprefrigance Međimurja. U Puli se održava 2. fotografski natječaj 'Fotkaj se s knjigom' za osnovnoškolce, a u Gradskoj knjižnici u Umagu otvara se izložba ilustracija iz posljednjeg izdanja priča s Međunarodnog književnog natječaja za kratku priču 'Lapis Histriae'.

Društvo hrvatskih književnika, Hrvatsko društvo pisaca i Hrvatsko društvo književnika za djecu i mlade priredili su program Ure bez cenzure, u kojem će 12 hrvatskih pisaca razgovarati o slobodi i drugim temama. Pratite na YouTube stranici Noć knjige.

Što god odlučili, ako ste u prilici, svratite do Bookse na program Učitavanja u kojem će sudjelovati mladi pjesnici Antonio Karlović i Tomislav Augustinčić. Pritom podržite Booksinu akciju razmjene knjiga Svi za knjigu, knjiga za svakoga!.

U ovako bogatom programu sigurni smo da će svatko pronaći nešto za sebe. Detalje provjerite ovdje, zapišite favorite, kreirate podsjetnike i vidimo se u ovogodišnjoj Noći knjiga!

Možda će vas zanimati
Preporuke
13.11.2024.

'Nepoznanica': Pomiriti racionalno i iracionalno

Portretirajući jednu građansku obitelj srednje ili niže srednje klase Hermann Broch nenametljivo kroz "Nepoznanicu" provlači za njega i cijelu njegovu generaciju vrlo važne teme i pitanja.

Piše: F. B.

Kritike
12.11.2024.

'Hipofiza u egzilu': Rat urezan u tijelo

Roman književnice i novinarke Sofije Kordić kroničarski bilježi turbulentnu i polarizirajuću dekadu i pol novije povijesti bivših zemalja Jugoslavije, počevši od 1991. godine.

Piše: Sara Tomac

Preporuke
31.10.2024.

Odnos žene prema ženi: internalizirana mizoginija u knjizi 'Zemlja u kojoj se nikad ne umire'

"Zemlja" u knjizi Ornele Vorpsi nije samo Albanija, već sve balkanske zemlje i svi balkanski narodi, a vjerojatno i šire. Piše: Katarina Jurčević.

Preporuke
30.10.2024.

'Zemlja u kojoj se nikad ne umire': Živjeti u zemlji bez smrti

Ornela Vorpsi vješto stvara atmosferu u kojoj se isprepliću ljepota i užas, nježnost i okrutnost, pružajući nam uvid u stvarnost života u Albaniji kroz oči onih koji su najviše pogođeni – djevojčica i žena. Piše: Lucas Legović.

Kritike
29.10.2024.

'Leptirići u trbuhu, glave na kolcima': Prerano odustajanje od revolucionarnog

Šteta što se Nikola Strašek nije odvažio i radikalizirao svoj jezik jednako kao i sadržaj.

Piše: Filip Kučeković

Kritike
22.10.2024.

'Ljuljačka': Na rubu normalnosti

 Valentina Mavretić, mada piše o realnosti, ne piše „stvarnosnu proznu“; opisani događaji i karakteri začudni su, a ipak toliko uvjerljivi, zaobljeni, naposljetku i realistični.

Piše: Dunja Ilić

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu