Pripreme za akciju

Petak
14.04.2023.

Pred nama je još jedna akcija kojoj se uvijek veselimo: Booksina akcija razmjene knjiga Svi za knjigu, knjiga za svakoga!, kojom ćemo prigodno proslaviti i ovogodišnju Noć knjige. 

Pozivamo vas da u subotu, 22. travnja dođete do Martićeve, pregledate knjige koje smo pomno odabrali za vas i pružite im novi čitateljski dom. Dođite na druženje, dajte ili ulovite koju dobru književnu preporuku, prelistajte što vam nudimo, a maaali dio onoga što smo vam pripremili pažljivo smo saželi u kratki pregled koji slijedi.

Jedan od naslova koji će vas dočekati je autobiografski roman Nepokopana prošlost Lászla Végela. Radi se o pomno konstruiranom vremenskom stroju koji oslikava razdoblje od 1941. do 1990. godine, prateći povijesna zbivanja kroz prizmu obiteljskih odnosa i događaja u mikrosvijetu Végelovih. U priču je upletena kemijska olovka dobivena iz Amerike, majčine francuske kremšnite i skriveni radioaparat na kojem se slušao Radio Slobodna Europa, a na koji točno način, moći ćete otkriti ukoliko među prvima stignete do Bookse.  

Naići ćete i na knjigu pjesničkih proza Dubravka Detonija, zabilježenih u obliku dnevnika pod naslovom Veliki lavež u kojoj se razaznaju sve moguće vrste i podvrste laveža, od mirnog i nepretencioznog, preko radosno hihotavog, histeričnog i raspojasanog, do izgubljenog, prestrašeno tužnog, grubog, bijesnog i očajničkog. Sve može biti predmet igre i smijeha, sve naučeno – banalno je i suvišno, a valja tragati za novim, neobjašnjivim spojevima. Pronađite ih upravo u ovoj knjizi!

Ljiljan iz sjene druga je knjiga međunarodno uspješne trilogije Ubojstva na otoku u kojoj policijskim istražiteljima Hanni Duncker i Eriku Lindgrenu otkucava sat dok tragaju za ubojicom i nestalim djetetom. Johanna Mo je hvaljena švedska autorica, a u ovoj knjizi nesumnjivo će uživati svi zaljubljenici u kriminalističke priče.

Stižemo i do knjige Zakrpan Philippea Lançona, novinara, pisca i književnog kritičara koji je preživio napad na redakciju časopisa Charlie Hebdo, o čemu možete čitati upravo u ovom naslovu. Knjiga je prevedena na brojne jezike te od čitatelja i kritike hvaljena kao univerzalno remek-djelo, kao knjiga koja se svojom humanošću opire svakom nasilju i barbarizmu.

Kako je to kada nekadašnja lektorica gubi riječi, ali i općenito o važnosti riječi i o daru govorenja, o nužnosti razgovaranja i izgovaranja zahvalnosti koju osjećamo prema drugima, o svemu tome možete razmišljati prilikom čitanja romana Zahvalnosti Delphine de Vigan

Dodat ćemo ovom popisu i još jedan domaći naslov. Radi se o Peléovom priručniku Dragana Juraka koji je dobitnik V.B.Z.-ove književne nagrade 2022. godine za najbolji neobjavljeni roman. Što se dogodi kada neimenovanom književnom kritičaru poštom (i to je već dovoljno čudno!) pristigne nenaslovljena knjiga? Bijelih korica, bez imena autora ili informacija o izdavaču. Autor kojemu je tekst pripisan je - ni manje ni više - Eusébio Armando Batistuta Pelé. Ova premisa zvuči nam kao dobar mamac za čitanje. Možda će u odluci da ga pokupite pripomoći i odlična kritika romana koju je napisao Matija Prica.

Sugerirat ćemo i sljedeća dva naslova: Opečeni vatrom Jaumea Cabréa i U zemlji drugih Leïle Slimani.

Opečeni vatrom uzbudljiva je priča o nemogućoj ljubavi, nevinima koji upadaju u nevolje sa zakonom, misterioznoj ženi pogođenoj teškim nesrećama, ljudima čija je tragična sudbina upisana u korijenima njihova života i svijeta i nemilosrdno ih progoni. Korijeni su ujedno i epicentar romana U zemlji drugih, a radi se o obiteljskoj sagi o svim nadanjima, strahovima, ljubavima i mržnjama koje je proizvelo dvadeseto stoljeće. Nećemo se puno hvaliti, ali ovo su definitivno dobri teaseri!

Iduću subotu podružite se s nama i našim dragim volonterima od 11 do 16 sati u Booksi, pregledajte sve knjige i pronađite nešto za sebe. Vjerujemo da već znate, ali napomena za svaki slučaj: dođite s praznim ruksacima tako da nam možete pokupiti što više knjiga!

Možda će vas zanimati
Preporuke
13.11.2024.

'Nepoznanica': Pomiriti racionalno i iracionalno

Portretirajući jednu građansku obitelj srednje ili niže srednje klase Hermann Broch nenametljivo kroz "Nepoznanicu" provlači za njega i cijelu njegovu generaciju vrlo važne teme i pitanja.

Piše: F. B.

Kritike
12.11.2024.

'Hipofiza u egzilu': Rat urezan u tijelo

Roman književnice i novinarke Sofije Kordić kroničarski bilježi turbulentnu i polarizirajuću dekadu i pol novije povijesti bivših zemalja Jugoslavije, počevši od 1991. godine.

Piše: Sara Tomac

Preporuke
31.10.2024.

Odnos žene prema ženi: internalizirana mizoginija u knjizi 'Zemlja u kojoj se nikad ne umire'

"Zemlja" u knjizi Ornele Vorpsi nije samo Albanija, već sve balkanske zemlje i svi balkanski narodi, a vjerojatno i šire. Piše: Katarina Jurčević.

Preporuke
30.10.2024.

'Zemlja u kojoj se nikad ne umire': Živjeti u zemlji bez smrti

Ornela Vorpsi vješto stvara atmosferu u kojoj se isprepliću ljepota i užas, nježnost i okrutnost, pružajući nam uvid u stvarnost života u Albaniji kroz oči onih koji su najviše pogođeni – djevojčica i žena. Piše: Lucas Legović.

Kritike
29.10.2024.

'Leptirići u trbuhu, glave na kolcima': Prerano odustajanje od revolucionarnog

Šteta što se Nikola Strašek nije odvažio i radikalizirao svoj jezik jednako kao i sadržaj.

Piše: Filip Kučeković

Kritike
22.10.2024.

'Ljuljačka': Na rubu normalnosti

 Valentina Mavretić, mada piše o realnosti, ne piše „stvarnosnu proznu“; opisani događaji i karakteri začudni su, a ipak toliko uvjerljivi, zaobljeni, naposljetku i realistični.

Piše: Dunja Ilić

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu