Osječka književna i kulturna scena ovih dana ozbiljno se priprema za drugo izdanje međunarodnoga intermedijalnog festivala književnosti PUnKt.
Ono što povezuje Panoniju (P), Umjetnost (U), nove medije (n), Književnost (K) i teoriju (t) objedinjeno je kroz šest dana ovoga Festivala koji će se održati od 20. do 25. listopada na šest različitih osječkih lokacija – na Akademiji za umjetnost i kulturu i Filozofskom fakultetu, u galerijama Waldinger, Kazamat i Knifer te u caffe baru Grejp.
Glavna je ideja Festivala, uz interpretaciju književnih djela iz perspektive studenata i mentora/profesora, predstavljanje hrvatskih i međunarodnih autora koji tumače svoja interpretirana djela. Zajednička polazišna točka je književnost, pri čemu je festival zamišljen kao niz zanimljivih kulturnih i umjetničkih događanja koji spaja više vrsta umjetnosti i načina kreativnoga izražavanja (izložbi likovnih radova, instalacija u prostoru, dramskih izvedbi, uglazbljenih književnih djela, tjelesnoga čitanja poezije, kreativnih videoradova itd.) i koji iznose upravo studenti.
Festival je, i u ovom drugom izdanju, koncepcijski podijeljen na četiri cjeline koje će obuhvatiti: umjetničke obrade književnih djela – Interpretacije (odabrane književne predloške i autore obrađivali su studenti u okviru svojega studijskog usavršavanja), razgovore s interpretiranim književnicima – Recepcije, razgovore s umjetnicima o umjetnosti – Artestiranje te predavanja, tribine i okrugle stolove - Teorijski punkt.
Nama su za oko zapale različite Interpretacije, poput prostorne instalacije Majstora i Margarite koju su radovi studenata Akademije napravili prema romanima Josipa Mlakića i Reminiscencije mjesta prema romanu Luke Bekavca koje će se predstaviti u petak, nakon čega će uslijediti razgovori s autorima.
U subotu se interpretacije nastavljaju u zanimljivom tonu. Na rasporedu je Pet krvavih makova, uglazbljeni ciklus Pet pjesama iz zbirke Mehanika peluda Martine Vidaić. Nakon razgovora s autoricom, uslijedit će još jedan event vrijedan pažnje: Fantazija za tamburu i klavir koju su interpretirali studenti prema poeziji Tijane Rakočević.
Što se tiče Teorijskog punkta, drugi dan festivala, u petak u 11 sati svratite na tribinu Otisak grada: odnos umjetnosti i prostora na kojoj će razgovarati Luka Bekavac, Dalija Dozet, Davor Mandić, Miroslav Mićanović i Anđelko Mrkonjić. Skrenut ćemo pozornost i na tribinu pod nazivom Slika i tekst; terapijske mogućnosti na kojoj će sudjelovati Mirna Brođanac, Nebojša Lujanović i Nives Tomašević. U ponedjeljak će u 19 sati tema biti suvremeni hrvatski roman, o kojemu će više reći Zorica Radaković, Milorad Stojević i Sanjin Sorel.
Ostatak programa škicnite na ovom linku.
Veseli nas čuti za ovakav uzbudljiv književno-kulturni muving istočno od Zagreba!