10.01.2023. u 19:00 @ Booksa

Štefica Cvek u dijalogu sa prevodiocima/teljkama: Sonja Ražnatović i Aida Vladušić

Ponedjeljak
02.01.2023.
Drugi u nizu događaja u sklopu projekta Štefica Cvek u dijalogu sa prevodiocima/teljkama održat će se upravo u Booksi!
Sugovornice na događaju bit će spisateljica Sonja Ražnatović iz Crne Gore, jedna od dobitnica nagrade „Štefica Cvek”, kao i prevoditeljica i komparativistkinja Aida Vladušić iz Bosne i Hercegovine. Moderatorica razgovora bit će Ivana Dražić, urednica portala Booksa.hr.
Sonja Ražnatović je rođena 3. 10. 1969. u Titogradu. Diplomirala je 1995. na Tehnološko – metalurškom fakultetu u Podgorici, a magistrirala na Ekonomskom fakultetu u istom gradu. Autorica je romana Jana, samo privremeno u Bloku 9, objavljenog u novembru 2016. godine u izdanju cetinjskog Otvorenog kulturnog foruma. Roman Exit – Restart Sonja Ražnatović je objavila krajem 2021. godine, za izdavačku kuću „Rende“ iz Beograda, i za njega dobila regionalnu nagradu „Štefica Cvek“. Za roman Morbus mundi je dobila nagradu „Miroslav Dereta“ za najbolji neobjavljeni roman u 2022. godini. Sonja Ražnatović je bila i kolumnistkinja crnogorskog dnevnog lista „Pobjeda“.
Aida Vladušić rođena 7.12.1994. godine u Sarajevu, gdje pohađa osnovnu i srednju školu. Nakon završetka Treće Gimnazije, upisuje Filozofski fakultet u Sarajevu, na odsjecima za Anglistiku i Komparativnu književnost. Master studij nastavlja dalje na Prevodilačkom smjeru odsjeka za Anglistiku, a nakon toga upisuje i Nastavnički smjer. U toku master studija radila je kao profesorica engleskog jezika na tečaju, te se kao freelancerica bavi prevođenjem. Trenutno radi u agenciji koja se bavi digitalnim marketingom, dok u slobodno vrijeme prevodi.
Štefica Cvek u dijalogu sa prevodiocima/teljkama je projekt zamišljen kao serijal od šest književnih događaja, koji imaju za cilj jačanje, promociju i kritičku analizu suvremene feminističke, kvir i društveno angažirane književnosti u većini post-jugoslavenskih zemalja. Projekt također ima za cilj stvaranje dijaloga između književnica/ka i prevoditelja/ica, i poticanje prijevoda između BHSC, slovenskog, makedonskog i engleskog jezika. Projekt u suradnji realiziraju Pobunjene čitateljke (Srbija), Kulturtreger/Booksa (Hrvatska), P.E.N. Centar u Bosni i Hercegovini i Koalicija MARGINI (Severna Makedonija).
Regionalni feministički kolektiv književnih kritičarki Pobunjene čitateljke, osnovao je 2021. godine prvu regionalnu feminističku književnu nagradu „Štefica Cvek” , koja je početkom 2022. godine dodijeljena devetoro autorica/a koji pišu na BHSC jeziku. Naglasak nagrade nije kompetitivnost, već selekcija i promocija vrijednih društveno-angažiranih i estetski inovativnih djela ne samo feminističke, već i kvir, antikolonijalne, neomarksističke i drugih progresivnih pristupa književnosti. Tako devetoro autorica i autora predstavlja ravnopravne dobitnice/ke nagrade.
 
Štefica Cvek u dijalogu sa prevodiocima/teljkama nastaje uz financijsku podršku europske mreže za književnost i knjige TRADUKI. 
Možda će vas zanimati
Kritike
05.11.2024.

'Vejavica: maršal-depresija': Bilježnica kao pseudožanr

Po svojoj naravi bilježnice, "Vejavica: maršal-depresija" Ivane Makisć izrazito je fragmentarna, strukturno-značenjski otvorena cjelina.

Piše: Ivan Šunjić

Podcast
23.10.2024.

Booksin podcast: 'Štefičina' proza

U posljednjoj "Štefičinoj" epizodi Booksina podcasta donosimo razgovor o proznim knjigama koje su se našle u ovogodišnjem regionalnom književnom izboru "Štefica Cvek".

Piše: Ivana Dražić

Podcast
21.10.2024.

Booksin podcast: 'Štefičina' poezija

O pjesničkim zbirkama koje su se našle u ovogodišnjem regionalnom književnom izboru "Štefica Cvek" Maja Abadžija razgovarala je s Nikolinom Todorović, Borisavom Matićem i Ivanom Šunjićem.

Podcast
17.10.2024.

Booksin podcast: Drugi 'Štefičin' žiri!

Razgovarale smo s drugim žirijem regionalnog književnog izbora "Štefica Cvek": Majom Abadžijom, Manjom Veličkovskom i Darom Šljukić.

Intervju
16.10.2024.

'Poezijom pokušavam istražiti najranjivije i najintimnije točke postojanja.'

Povodom uvrštenja njene pjesničke zbirke "Vo haosot radost" u uži krug regionalnog književnog izbora "Štefica Cvek", razgovarali smo s makedonskom pjesnikinjom i esejisticom Kalijom Dimitrovom.

Piše: Ana Marić

Podcast
14.10.2024.

Booksin podcast: Prvi 'Štefičin' žiri!

Dara Šljukić razgovarala je s članicama prvog žirija književnog izbora "Štefica Cvek", Anjom Tomljenović i Marijom Božić.

Ostali programi

Otkad je Booksa otvorila svoja vrata u siječnju 2004. godine u gostima su nam bile brojne organizacije, umjetnice, izvođači, održale su se stotine tribina, razgovora, okruglih stolova, diskusija, predstavljanja... Mnogo je ljudi koji rade vrlo zanimljive i kvalitetne stvari, ali nemaju svoj prostor gdje bi ih mogli predstaviti i tu na scenu upadamo mi. Možemo besplatno ustupiti prostor, tehniku kojom raspolažemo i pomoć u promociji događanja. No kako je upita jako, jako puno, ne možemo nikako udovoljiti svima, a ima li, ili nema slobodnih termina i kada, saznat ćete ako nam šibnete mail.

20 godina Bookse, 20 godina književnosti na drugačiji način!

Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom i velikim završnim tulumom.

Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu