Piše: Ana Marić

Pet zimskih preporuka!

Ponedjeljak
23.12.2024.

Donosimo pet književnih preporuka za ove dane kada se, grijući se doma, "vrtimo u krug" s istim filmovima na dobro poznatim kanalima. Umjesto ponavljanja (ili uz ponavljanje!) već viđenih scenarija, donosimo pet književnih tekstova koji mogu poslužiti kao alternativa popularnim filmovima.

Nostalgičarima koji svake godine moraju pogledati Sam u kući (i sve nastavke poslije drugog) preporučujemo književni naslov s kojim smo već dobro upoznati – Vlak u snijegu Mate Lovraka. Iako bi se ova preporuka mogla učiniti pomalo začudnom, s obzirom na to da je posrijedi djelo dječje književnosti, vjerujemo da je ovaj bezvremenski klasik savršen za zimske dane bez obzira na čitateljevu/čitateljičinu dob. Radnja je smještena u veljaču, kada vlak pun djece ostaje zatrpan u snijegu. Motiv snijega stvara predivnu zimsku atmosferu, a priča nas kroz avanture i humor podsjeća na univerzalne vrijednosti poput zajedništva i sloge kojih se svakako vrijedi podsjetiti. Lovrakovi živopisni opisi krajolika oživljavaju zimski pejzaž, a lekcije koje donosi roman jednako su poučne za djecu kao i za odrasle. Topla, zabavna i inspirativna priča za čitavu obitelj, a zašto ne pogledati i film?!

Druga preporuka ide ljubiteljima klasika! Ako ne možete provesti ovo blagdansko doba, a da ne pogledate Divan život, za vas je savršen odabir neupitni klasik Božićna priča Charlesa Dickensa! Priča o mrzovoljnom starcu Ebenezeru Scroogeu, koji kroz neobična i dirljiva putovanja s duhovima prošlog, sadašnjeg i budućeg Božića prolazi transformaciju, poznaje zaista velik broj raznoraznih adaptacija, rijetko će koga ostaviti ravnodušnim. Knjiga će u nama probuditi blagdanski duh te još važnije, podsjetit će nas na važnost suosjećanja, dobrote i zajedništva. A plus, tu su i prekrasni opisi viktorijanskog Londona koji priči daju dodatan šarm!

Treća preporuka ide ljubiteljima krimića! Ako za blagdansko vrijeme imate neuobičajen izbor filmova, te umjesto božićnih klasika, primjerice, volite pogledati Fargo, čija scenografija prepuna snijega ostavlja pravi dojam hladne, zimske atmosfere za vas je roman Tjeraj svoj plug preko mrtvačkih kostiju Olge Tokarczuk. Isto kao i Fargo, roman je postavljen u zimsko doba, no u hladni poljski krajolik. Radnja prati umirovljenu učiteljicu Janinu Duszejko koja se uplete u istragu smrti svoga susjeda Velikog stopala. Roman se ističe neobičnom atmosferom, koja spaja zimski ugođaj s elementima krimića, crnog humora i filozofskih promišljanja. Kroz priču se provlače intrigantna pitanja o pravdi, ljudskoj prirodi i odnosu čovjeka prema životinjama i prirodi. Tjeraj svoj plug preko mrtvačkih kostiju savršen je izbor za one koji vole mračne i pomalo ekscentrične priče.

Četvrta preporuka ide onima koji vole povijesne priče. Primjerice, ako ovih blagdana gledate Odmor ratnika, film inspiriran događajima koji su se zbili 24. prosinca 1914., vjerujemo da biste uživali u romanu Polarna svjetlost Drage Jančara, koji je, doduše, smješten u 1939. godinu u Maribor. U romanu se Drugi svjetski rat ne pojavljuje, on se samo beketovski iščekuje. Roman je to koji prati Jozefa Erdmana, šizofreničara koji, kao i svi drugi Jančarevi likovi, prikazuje žrtvu rata. Ono što roman još čini zanimljivim krije se u brojnim temama koje se otvaraju. Primjerice, prisutne su teme okultizma, magije, feminizma, antropologije, rasne teorije… A roman je zanimljiv i s obzirom na pripovjednu perspektivu koja se miješa između ich i er perspektive, kao i neutralnog iskaza. Dakle, ako ste za odličnu hladnu priču o iščekivanju rata – ne tražite dalje!

Za kraj, petu preporuku smo ostavili za sve romantičare. Ako pak spadate u onu grupu ljudi koji za blagdane jednostavno moraju pogledati klasik Zapravo ljubav, preporučujemo vam kratkoproznu zbirku Snijeg za dvoje makedonske autorice Liljane Dirjan. Iako se na motiv snijega aludira u samom naslovu, moramo napomenuti da isti ipak nije konstanta u svakoj priči, ali to ovu zbirku ne čini ništa manje vrijednom. Baš kao Zapravo ljubav, i ova zbirka priča istražuje međuljudske odnose, ulazi u sitne intime, i baš se u tome otkriva čar ovih priča, kao i u samom načinu kreiranja intimističke poetske proze. Iako knjiga nije dostupna po knjižnicama, kao što je slučaj s ostalim preporučenim, pojedine priče nalaze se na Sarajevskim sveskama – pa pogledajte!

Za kraj vas ostavljamo s istoimenom pričom:

 

Snijeg za dvoje

Mogli bismo sjesti na ove dvije stolice od kovanog željeza, osloniti se na njihove naslone i ispružiti ruke na ovaj sto sa željeznim nogama, malo izvijenim.
Na terasi, na kojoj nema nikog. Osim jastreba koji kruži nad nama, ispod čistog neba.
Dolje, pod nama, teče rijeka. A mi ćemo razgovarati o svemu i svačemu, kao toliko puta dosad.
Ipak, ne možemo.
Na stolicama sad sjedi snijeg i gosti se snijegom sa stola.
– Zašto se, Lazare, ubi? – pitaš me.
Zašto?
– Bio sam u jednom veoma dosadnom društvu.
– Ko je bio s tobom te noći?
– Bio sam sam sa sobom.

Možda će vas zanimati
Preporuke
18.12.2024.

'Da li je majka mrtva': Biopsija majke

Tekst Anamarije Mrkonjić o romanu Vigdis Hjorth nastao u sklopu projekta „Njena priča je i tvoja priča, univerzalne vrednosti ženske evropske književnosti“.

Preporuke
13.11.2024.

'Nepoznanica': Pomiriti racionalno i iracionalno

Portretirajući jednu građansku obitelj srednje ili niže srednje klase Hermann Broch nenametljivo kroz "Nepoznanicu" provlači za njega i cijelu njegovu generaciju vrlo važne teme i pitanja.

Piše: F. B.

Preporuke
31.10.2024.

Odnos žene prema ženi: internalizirana mizoginija u knjizi 'Zemlja u kojoj se nikad ne umire'

"Zemlja" u knjizi Ornele Vorpsi nije samo Albanija, već sve balkanske zemlje i svi balkanski narodi, a vjerojatno i šire. Piše: Katarina Jurčević.

Preporuke
30.10.2024.

'Zemlja u kojoj se nikad ne umire': Živjeti u zemlji bez smrti

Ornela Vorpsi vješto stvara atmosferu u kojoj se isprepliću ljepota i užas, nježnost i okrutnost, pružajući nam uvid u stvarnost života u Albaniji kroz oči onih koji su najviše pogođeni – djevojčica i žena. Piše: Lucas Legović.

Kritike
29.10.2024.

'Leptirići u trbuhu, glave na kolcima': Prerano odustajanje od revolucionarnog

Šteta što se Nikola Strašek nije odvažio i radikalizirao svoj jezik jednako kao i sadržaj.

Piše: Filip Kučeković

Kritike
22.10.2024.

'Ljuljačka': Na rubu normalnosti

 Valentina Mavretić, mada piše o realnosti, ne piše „stvarnosnu proznu“; opisani događaji i karakteri začudni su, a ipak toliko uvjerljivi, zaobljeni, naposljetku i realistični.

Piše: Dunja Ilić

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu