Kino Booksa: Božićni multiplex

Petak
19.12.2008.

Većina božićnih filmskih klasika (koji nam mahom dolaze preko bare) nastala je prema tiskanom predlošku, pa osmišljanje blagdanskog programa nije predstavljalo problem. U ponudi su sve sami hitovi! Želeći svojim vjernim gledateljima pružiti sve blagodati u kojima uživaju građani bogatih zapadnih zemalja, postali smo multiplex. Ovih veselih predblagdanskih dana svatko će u naših pet dvorana pronaći nešto za sebe.

Dvorana 1: Božićni program za vlast i opoziciju

Tko zna na koga je mudri Dr. Seuss mislio kad je kreirao zlobnog zelembaća Grincha. Međutim, u kontekstu hrvatskog recesijskog adventa, asocijacije nam se svima podudaraju. Grinčader se prvi put pojavio u slikovnici iz 1957., How the Grinch Stole Christmas!, a svoje je dolarsko zelenilo potvrdio u igranoj verziji iz 2000. sa, sada ozbiljnim dramskim glumcem, Jimom Carreyem. Mi vam ipak ne donosimo igrani blockbuster, nego klasični crtić vjeran izvornom predlošku. Redateljsku palicu držali su Chuck Jones i Ben Washam, a Grinch se glasa glasom Borisa Karloffa. Iako Grinch pokuša ukrasti Božić gradu Tkogradu, sve ipak sretno završava s rezanjem blagdanskog pečenja. I tko se onda još usudi reći da je kriza?! Grinchu za Božić želimo lijepi sat pod borom, a vama ugodne trenutke uz animirani klasik.

C. Jones, B. Washam: How the Grinch Stole Christmas! (1966.) - 1. dio 

Dvorana 2: Božićni program za menadžere i tajkune sa zmijom u novčaniku

Izgleda da se ovog Božića jednostavno ne može pobjeći od financijskih problema. Priča se da je Charles Dickens napisao najpoznatiju božićnu priču angloameričkog svijeta samo da otplati financijske dugove. Njegova Božićna priča (A Christmas Carol, 1843., recenti hrvatski prijevod Predraga Raosa izašao je u Večernjakovoj biblioteci 2004.), upoznaje nas sa škrtim poslovnjakom Ebenezerom Scroogeom, kojem se jedne hladne zimske noći protresu gaće od straha da će ga njegova škrtost i hladno srce dovesti do vrlo nepovoljne budućnosti. I tako se, postajući darežljiv, Scrooge, poput Grincha, transformira u samo oličenje blagdanskog veselja. Motiv triju duhova (Duh Prošlih, Duh Današnjih i Duh Budućih Božića) možete pronaći u dobrom dijelu božićnih specijala svih američkih serija koje drže do sebe (a nisu im strane halucinantne situacije). Mi ćemo vas ipak s božićnim duhovima upoznati na drukčiji način. Donosimo vam Oscarom nagrađeni animirani film Richarda Williamsa, maga animacije koji stoji iza Rogera Rabbita.

R. Williams: A Christmas Carol (1971.) - 1. dio

Kako Božićna priča ima desetke svojih filmskih i TV inačica, šteta bi bilo iz te raskošne ponude ne prikazati još nešto. Ako vas zanima kakav je Gonzo u ulozi Dickensa, a kako Michaelu Caineu leži uloga Scroogea, pogledajte kako to rade Muppeti u svom četvrtom dugometražnom izdanju iz 1992., prvom nakon smrti njihovog tate Jima Hensona. Režije se prihvatio Jimov sin Brian, a film prati i omašni soundtrack, na kojemu nastupa i superzvijezda countryja Martina McBride.

B. Henson: The Muppet Christmas Carol (1992.) - 2. dio

Dvorana 3: Program za badnjačke samoubojice

Kako se hrvatske televizije godinama odolijevaju prikloniti trendu prikazivanja najbožićnijeg od božićnih filmova, u pomoć priskače Kino Booksa. Caprin klasik It's a Wonderful Life (1946.) odavno je dio pop kulture, ali malo tko zna da je nastao prema kratkoj priči The Greatest Gift (1943.) Philipa Van Doren Sterna, inače povjesničara američkog građanskog rata. James Stewart igra Georgea Baileya, čovjeka koji na Badnjak planira samoubojstvo, no ipak ostaje na životu, jer mu u pomoć priskače anđeo čuvar. Anđeli čuvari ipak nisu uspjeli pomoći samom filmu, koji je potpuno podbacio na box officeu i Oscarima (nominiran za pet, osvojio niti jedan), ali se tijekom godina film ustoličio kao obaveznih 130 blagdanskih minuta svake viđenije televizije. Nadamo se da će ovaj film pomoći svima koji sada sjede na rubu prozora svojeg stana na četrnaestom katu ili namjeravaju smazati cijelu bočicu tableta protiv bolova.


F. Capra: It's a Wonderful Life (1946.) - 1. dio

Dvorana 4: Božićni program za (anti)globaliste i marketingaše

Još jedan TV hit prema tiskanom predlošku koji ruši rekorde. Dovoljno je spomenuti da je A Charlie Brown Christmas iz 1965. CBS prikazao više puta od filmske verzije Čarobnjaka iz Oza. To da će Peanutsi biti veći hit od Judy Garland (koja svoj primat još uvijek čvrsto drži u San Franciscu), prepoznala je i Coca Cola, vješto ubacivši svoje proizvode u crtić. Kada je Coca Cola prestala biti jedini sponzor filmova sa Charlijem i ekipom, proizvodi su maknuti. Što Linus (koji se u originalnoj verziji zabio u znak Coca Cole) misli o principima product placementa ne znamo, ali vam zato preporučujemo da se umotate u svoje dekice i uživate u crtiću.

B. Meléndez: A Charlie Brown Christmas (1965.) - 1. dio

Dvorana 5: Božićni program za zajebane tipove

Dvije riječi. Umri muški (Die Hard, 1988.). Teroristi ometaju božićnu zabavu u velikom neboderu, ali tu je Bruce Willis da vrati blagdanski spokoj. Naravno, nakon puno vatrometa u režiji Johna McTiernana. Nećete vjerovati, i to je nastalo prema književnom predlošku. Radi se o romanu Nothing Lasts Forever Rodericka Thorpa iz 1979., nastavka romana The Detective, u čijoj je filmskoj adaptaciji glavnu ulogu tumačio Frank Sinatra.


John McTiernan: Die Hard (1988.) - trailer

Srđan Laterza

Možda će vas zanimati
29.09.2008.

Kino Booksa

Adaptacije, pisci kao redatelji i scenaristi, filmovi o piscima, književnost u serijama - sve to naći će se na programu Kina Booksa.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu