Na ovoj radionici imali smo priliku čuti dvije priče naših polaznica radionice pričanja priča: umirovljenice Ilonka Andrić i Ana Mavar pružile su djeci dva različita pogleda u prošla vremena kvartovskog života na Savici.
Kroz priču Alan, Trnje i čarobne naočale Ana Mavar nas je upoznala s razvojem Savice i dolaskom nove infrastrukture kroz pogled njenog sina Alana i njegove čarobne naočale.
Ilonka Andrić se prisjetila svojih prvih učiteljskih dana pa je Zimsku priču na Savici posvetila školskom izletu na zavejani Savski nasip. Prisutna djeca i naše dvije zanimljive pričalice razmijenili su iskustva i poglede na sadašnji kvartovski razvoj i načine druženja djece i nastavnika tijekom nastave.
Zatim je voditeljica radionice, umjetnica Ana Kuzmanić, pomogla učenicima da osmisle likove koji će prenositi atmosferu priča te ih naučila osnovama prenošenja pokreta na papir posebnom tehnikom pečatiranja. Djeca su uz pomoć mentorice povezala vlastito iskustvo i iskustvo svojih starijih susjeda i tako stvorila svoje vizualne priče o trnjanskoj Savici koju su inspirirale ona ispričane. Osim osnova animacije i nove likovne tehnike paralelno su mogli učiti nešto novo o povijesti svoga susjedstva i njegovom mijenjanju kroz godine. Radove sa radionice bit će izloženi u knjižnici te u MO Cvjetnica u svibnju.
Voditeljica radionice, umjetnica Ana Kuzmanić (Split, 1980.) aktivno djeluje na hrvatskoj umjetničkoj sceni od 2006. godine, a nakon završenog master-programa na Edinburgh College of Art aktivno je uključena i na međunarodnu scenu. U svom radu aktivno problematizira ljudsku svakodnevnicu, bavi se pitanjem kolektiviteta, zajedništva, mogućnostima udruženog rada, pedagogijom i edukacijom mladih. Dobitnica je najznačajnijeg domaćeg priznanja za mlade umjetnike Nagrade Radoslav Putar koju dodjeljuje Institut za suvremenu umjetnost u Zagrebu. Pored interaktivnih dječjih radionica s književnim predlošcima, njen edukativni rad uključuje i seriju radionica u Domu za starije i nemoćne osobe Medveščak na kojima su sudjelovala djeca i osobe starije životne dobi. Radi kao docentica na Katedri za arhitektonsko projektiranje Univerziteta u Splitu.
Radionice se održavaju u sklopu projekta „Priče koje nas povezuju, slike koje pamtimo“ koji je nastao kao rezultat višegodišnje suradnje udruge Kulturtreger i kluba Booksa s susjedskim zajednicama kroz projekte i programe koje ih aktivno uključuju u sudioničke procese programiranja, a čiji su ciljevi uključivanje različitih skupina u osmišljavanje i izvedbu programa te osnaživanje društvenih odnosa i kulturno umjetničke produkcije.
Projekt podržava Grad Zagreb – Gradski ured za kulturu i civilno društvo, te se provodi u suradnji udruge Kulturtreger (Književni klub Booksa) s Dječjom knjižnicom Marina Držića, Knjižnicom Ivane Brlić Mažuranić, Knjižnicom Savica i Mjesnim odborom Cvjetnica kroz program Kultura i umjetnost u zajednici.