Klub Booksa ne radi od 19. srpnja do 26. kolovoza!

Novi ženski pjesnički blok projekta BEK!

Ponedjeljak
17.02.2025.

Na stranici Besplatne elektroničke knjige (BEK) objavljen je novi ženski pjesnički blok sa sedam novih naslova: Može i kaktus, samo neka bode Asje Bakić, Autobus za Trnavu Sanje Baković, Središnji god Marije Dejanović, nagrađenu Zdravkom Pucakom, Brojanje grešaka Lare Mitraković, također nagrađenu Zdravkom Pucakom, Sutra ćemo praviti anđele u padu Maje Ručević, Suho mjesto Vide Sever, nagrađenu Goranom za mlade pjesnike, te Kraćenje razlomaka Marije Skočibušić, za koju je autorica dobila nagradu Na vrh jezika.

U nastavku pronađite detalje o svakom od naslova, a intervjui sa svakom od pjesnikinja uskoro slijede na portalu Booksa.hr!

Svojom prvom i, za sada, jedinom zbirkom pjesama Može i kaktus, samo neka bode Asja Bakić dokazuje da poezija nije i ne mora biti prebiranje po liri, nego da može biti i aperkat u lice moći,pri čemu je biće pjesme istovremeno i socijalno biće koje stanuje u semantički prozirnim, duhovitim i ironičnim stihovima i stisnutih šaka traži bolje sutra. Ova vrsta poetike, prošivena često (auto)destruktivnim humorom kojega u hrvatskoj poeziji kronično nedostaje, postat će trajno obilježje autoričinog književnog, ali i medijskog angažmana.

Zbirka pjesama Sanje Baković naslovljena prema gotovo programatskoj pjesmi Autobus za Trnavu po svojoj strukturi i kronologiji predstavlja moguće vremensko, geografsko i simboličko putovanje (Istok vodi na istok, nakon istoka novi istok). Perpetuiranjem svojevrsnog ženskog višeglasja kroz različite dobne i socijalne kategorije, Autobus za Trnavu vozi strmim i vijugavim otočkim cestama, zagrebačkim ulicama i prašnjavim putevima daleke Indije donoseći prozore života i smrti, grubosti i nježnosti, straha i sjaja, ističe se u uredničkoj bilješci Nade Topić.

Središnji god Marije Dejanović jedan je od dvaju nagrađivanih prvijenaca  kojima se autorica predstavila 2018. godine. Poetizacijom iskona, prapočetaka jedinke, jezika i društva, Dejanović ispisuje dojmljivu, metaforom bogatu, stilski cizeliranu i slojevitu zbirku, svojevrsnu novu mitologiju, ili pak mitologizaciju važnih narativa o porijeklu, stavivši u srž toga svijeta ljubav, dijalog i razumijevanje kao željene okosnice trasiranja budućnosti. Time istovremeno trasira put Etici kruha i konja, svojem drugom prvijencu, već objavljenom u e-izdanju.

Drugo, izmijenjeno izdanje prve, Pucakom nagrađene zbirke Lare Mitraković Brojanje pogrešaka više je nego dobar podsjetnik na jedan od estetskih vrhunaca književne grupe 90+. Ispovjednim tonom, dakle narativno, a ipak dovoljno lirski, pjesnikinja dojmljivo spaja otok svojega djetinjstva i sazrijevanja s bivanjem u velikom gradu (Zagrebu), kao produžetkom i nad(o)gradnjom onoga što je s obale Jadrana donijela – sebe, prije svega, sa svim osobitostima, osobinama i navikama koje će ponekad nazivati i greškama, uvlačeći nas u svoj mali šarmantni otočić usred vreve velegrada, studentskog života i prvih (ozbiljnih) ljubavi.

U književnosti je uobičajeno da pisci prvo objave poeziju, pa kada uhvate spisateljskog daha, raspišu se i završe u prozi. Maja Ručević krenula je obrnutim putem, prvo je objavila roman Je suis Jednoruki pa tek onda zbirku pjesama Sutra ćemo praviti anđele u padu. Zbirka je to koja ne slijedi trenutne poetske trendove, već gradi svoj osebujni pjesnički prostor, vješto meandrirajući između emocionalne zaključanosti i poziva na razgovor. U tom lirskom prostoru subjekt propituje važne teme poput ljudskih odnosa, identiteta i vlastitih emotivnih sukoba.

Zbirka Suho mjesto, prvijenac Vide Sever ovjenčan Goranom za mlade pjesnike, pažljivo je razrađena jezična potraga za suhim mjestom u svijetu uronjenom u košmar svakodnevnih odnosa, dojmova i osjećaja. Pjesničke preokupacije obitelji, prijateljstvom, ljubavi, djetinjstvom, snovitim vizijama i njihovim tumačenjima posložene su i raspodijeljene u pet ciklusa, a lirski im subjekt pokušava pridati značenje stvarajući vlastiti jezični kôd – ambivalentni vizualno-taktilni jezik natopljen, na trenutke i preplavljen, vodenim motivima kojih se subjekt uvijek istovremeno nastoji i osloboditi, kako u svojem prikazu ističe Lucija Relić.

Nagradu Na vrh jezika Marija Skočibušić dobila je na pragu punoljetnosti, kao sedamnaestogodišnjakinja, i to treba istaknuti iako je književnost sve prije nego biološka kategorija: njezin se karakter, štoviše, koliko god je to moguće opire vremenu. Dominantne teme Marijinih stihova istovremeno su za to razdoblje sazrijevanja specifične i posve univerzalne: toposi tijela, pitanja porodice, problemi vlastitog mjesta i identiteta, a njezin pjesnički izričaj formiran je prvenstveno iskustvima aktualnog, živog i dinamičnog domaćeg pjesničkog polja. Kraćenje razlomaka razglednica je iz budućnosti našeg pjesništva, uvod u njegovu najmlađu generaciju koja još uvijek – autoričinim riječima – pripitomljava vlastiti jezik, ističe u uredničkoj bilješci Marko Pogačar.

Odličan početak novog radnog tjedna, zar ne?

Možda će vas zanimati
Kritike
04.03.2025.

'Pupčana vrpca': Dirljiva i zrela autofikcija

Pripovjedačica u romanu Lucije Tunković odlikuje se zrelošću koja se rijetko viđa u autofikciji, i ne samo autofikciji, što je, naposljetku, jedna od garancija kvalitete ove knjige.

Piše: Dunja Ilić

Booksina radionica kratke priče
28.02.2025.

Tri slike

Pročitajte priču Ivana Markote, polaznika Booksine radionice kratke priče pod vodstvom Gorana Ferčeca.

Kritike
25.02.2025.

'Kao da nema sutra': Intrigantna premisa, mlaka izvedba

Borna Vujčić u ovom romanu nastoji ponuditi distopijski narativ s filozofskim i moralnim implikacijama, ali strukturalne nedosljednosti i plitka razrada ključnih ideja potkopavaju njegovu snagu.

Piše: Dalibor Plečić

U fokusu
10.02.2025.

Teofil Pančić (1965–2025)

Teofil Pančić, novinar, kritičar, kolumnist, pisac, selektor Booksine Revije malih književnosti: Srbija, preminuo je 4. veljače nakon duge i teške bolesti. In memoriam Teofilu piše Booksin kritičar Vladimir Arsenić.

Piše: Vladimir Arsenić

U fokusu
23.01.2025.

Nekoliko (aspektualnih) zapažanja o recentnoj pjesničkoj produkciji

Regionalna pjesnička produkcija je izrazito živa te u kvantitativnom i u kvalitativnom smislu šarolika, možda i šarolikija od prozne.

Piše: Ivan Šunjić

U fokusu
31.12.2024.

Književnost kao supkultura?

"Razgovori o objavljenim romanima i zbirkama poezije, nagradama koje su dobili i tekstovima koji su o njima napisani postaju nešto poput ziherice u jakni, način prepoznavanja jedne zatvorene zajednice koja postaje sve zatvorenija i manja."

Piše: Filip Kučeković

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu