'Pokraj Jedenewa'

Ponedjeljak
20.04.2009.

Kevin Vennemann (1977.) jedan je od najtalentiranijih njemačkih pisaca mlađe generacije. Hvaljenim prvijencem Pokraj Jedenewa (Novela, 2009.) iz 2005. osvojio je nepodijeljene hvalospjeve kritike i usporedbe s autorima poput Franza Kafke, W.G. Sebalda i Jorgea Luisa Borgesa, a svjetske su izdavačke kuće prijevod njegova romana, uz puno povjerenje prema mladom piscu, uvrstile u biblioteke klasika uz bok najvećih svjetskih autora poput Prousta, Melvillea, Conrada...

Vennemannova sugestivna proza uvlači čitatelja u kobne događaje pokraj Jedenewa, kada su lokalni seljaci krenuli u stravične pohode po imanjima vlastitih susjeda. U kućici na stablu skrivaju se sestre blizanke, čiji isprepleteni glasovi odjekuju cijelim tekstom. Dok se bezbrižnost djetinjstva u seoskoj idili urušava pred njihovim očima, sestre bijeg od nepodnošljivog traže u pričama o sretnijim danima. U njihovim se sjećanjima stapaju prošlost i sadašnjost, isprepliću se obiteljske anegdote i opisi stvarnih nestanaka njihovih prijatelja. Mjesto pokraj Jedenewa, u vrijeme kad nacisti preuzimaju vlast od Rusa, postaje mikrokozmos iskonskog pitanja stoljećima ukorijenjene mržnje.

Roman je napisan iz nesvakidašnje perspektive prvog lica množine, a u cijelosti se sastoji od distorziranih rečenica u prezentu, koje se oslanjaju na sugestivnost i atmosferičnost. U vrijeme dok su se ostali mladi njemački pisci bavili pop-književnošću, a tek stariji kolege dobro znanom temom njemačkog naslijeđa krvinje za nacističke zločine, Venenmann je otišao korak dalje. Pokraj Jedenewa pravi je književni fenomen i svojevrsna stilska inovacija, koja pokušava prikazati univerzalno iskustvo traume i izreći neizrecivo bez da eksploatira temu holokausta. Stvarni zločin iz drugog svjestkog rata u nedefiranom selu kraj litvansko-poljske granice samo je kulisa za istraživanje autorove osnovne teme - prokletstvo mržnje koja generacijama uspavana čeka i najmanju iskru da je pokrene.

Neue Züricher Zeitung napisao je za roman da je 'u svojoj čistoj, nepodnošljivoj lakoći, pravo književno čudo', dok Publishers Weekly kaže: 'Majstorski i jezivo ... maleni trenutak ljudskosti unutar čitave mašinerije zla i mržnje.'

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu