Iza zatvorenih vrata, tajno i bez mogućnosti utjecaja građana u tijeku su pregovori oko Transatlantskog trgovinskog i investicijskog partnerstva - TTIP (EU-SAD) te Sveobuhvatnog ekonomskog i trgovinskog ugovora - CETA (EU-Kanada).
Radi se o tzv. sporazumima o slobodnoj trgovini koji bi, tvrde mainstream ekonomisti, političari i mediji, trebali stimulirati ekonomiju brišući trgovinske barijere. Kako su carinske barijere između EU, SAD-a i Kanade ionako na povijesno najnižim nivoima, TTIP i CETA najviše će se odraziti na one necarinske, poput stečenih radničkih, socijalnih, ljudskih ili ekoloških prava te demokratski usvojenih regulativa.
Ono što je posebno problematično je Investor State Dispute Settlement - ISDS klauzula. Radi se o pravnom mehanizmu koji omogućuje investitoru da tuži državu na privatnom tribunalu ukoliko smatra da mu je neka državna odluka, mjera ili regulativa ugrozila očekivani profit. Najnoviji primjer funkcioniranja ISDS-a je 15 milijardi dolara teška tužba naftne korporacije TransCanada protiv SAD-a zbog odustajanja od projekta Keystone XL, naftovoda koji bi transportirao gorivo eksploatirano metodom frackinga. Također, privatnom sektoru bit će omogućeno sudjelovanje u donošenju budućih regulativa kroz tzv. regulatornu suradnju. Suverene države bi pri donošenju novih regulativa bile obavezne posavjetovati se s korporacijama. Uz to dolazi i do usklađivanja kao i međusobnog priznavanja postojećih regulativa. Primjerice, u EU je u kozmetici zabranjeno oko 1200 spojeva, a u SAD-u samo njih 11.
O svemu ovome posjetitelje će detaljnije informirati članovi platforme Zaustavimo TTIP:
Jakov Kolak, KSFPZG
Duje Prkut, GONG
Hrvoje Radovanović, Zelena akcija
Problematika TTIP-a i CETA-e iznimno je važna i zahtjeva uključivanje što većeg broja građana u proces praćenja i otpor njihovom donošenju, budući da će oni imati razoran utjecaj na sve segmente naših života. Dođi i informiraj se!
Otkad je Booksa otvorila svoja vrata u siječnju 2004. godine u gostima su nam bile brojne organizacije, umjetnice, izvođači, održale su se stotine tribina, razgovora, okruglih stolova, diskusija, predstavljanja... Mnogo je ljudi koji rade vrlo zanimljive i kvalitetne stvari, ali nemaju svoj prostor gdje bi ih mogli predstaviti i tu na scenu upadamo mi. Možemo besplatno ustupiti prostor, tehniku kojom raspolažemo i pomoć u promociji događanja. No kako je upita jako, jako puno, ne možemo nikako udovoljiti svima, a ima li, ili nema slobodnih termina i kada, saznat ćete ako nam šibnete mail.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.
Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom i velikim završnim tulumom.
Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!