Pitaj što te zanima – spisateljice u dijalogu druga je sezona književne tribine koja otvara dijalog među autoricama različitih generacija i faza u spisateljskim karijerama tako što spaja već etablirane autorice s debitanticama, odnosno autoricama nove generacije, istražuje odnose među generacijama te odgovara na pitanje što „mlade” autorice mogu naučiti od „starijih” i na koji način nove generacije utječu na rad svojih prethodnika. Otvarajući međugeneracijski dijalog koji povezuje suvremenu književnu produkciju s važnim društvenim temama, program „Spisateljice u dijalogu” istražuje načine na koji književnost može biti utjeha, pomoćnik i suborac u suočavanju s društvenim izazovima, problemima i tabuima.
Treće izdanje Spisateljica u dijalogu nazvano Zašto smo vam lagale ugošćuje dvije prozaistice i miljenice publike Julijanu Matanović i Noru Verde, fokusirajući se na književni fenomen zbirke priča Zašto sam vam lagala, koja je u 25 godina doživjela 17 izdanja, te sveopću ljubav koju je publika iskazala za roman Moja dota, treće izdanje Spisateljica u dijalogu planira na vječno pitanje „koliko tu ima autobiografskog” dogovoriti cijelim nizom (važnijih) protupitanja: Što je autofikcija, kako i koliko je ona drugačija od autobiografije? Koja je razlika između činjenica i istinitosti teksta? Gdje prestaje život, a počinje fikcija? Je li moguće vjerovati (vlastitom) sjećanju ili smo uvijek u opasnosti da budemo optužene za „laž”? Gdje potražiti oslonac ako smo u „dotu” dobile nezabilježene, neizrečene, prešućene ili nama nepoznate osobne povijesti? Kako pisati o takvim životima?
Kroz prozu o cipelama i lusterima, vlakovima i knjigama, otoku i baki, strahovima i snovima, samoći i nasilju, Matanović i Verde ispisuju veliku priču o potrazi za domom i pripadanjem, riječima podižu kuću fikcije, toplo sklonište, koju njihove protagonistice, ali i čitatelj/ice, mogu napokon nazivati domom. Upravo se tu pred nama otkriva tajna književnog hita – u zemlji gdje smo u dotu češće ponijeli šutnju i prijekor nego toplu riječ, Matanović i Verde nude istinski iskrenu fikciju koja grije čitatelje/ice na onom često zanemarenom mjestu, negdje u blizini srca.
Tribinu vodi Luiza Bouharaoua, a organizira Hrvatsko društvo pisaca u partnerstvu s Booksom.
Program se realizira uz potporu Ministarstva kulture i medija RH i Grada Zagreba.
Otkad je Booksa otvorila svoja vrata u siječnju 2004. godine u gostima su nam bile brojne organizacije, umjetnice, izvođači, održale su se stotine tribina, razgovora, okruglih stolova, diskusija, predstavljanja... Mnogo je ljudi koji rade vrlo zanimljive i kvalitetne stvari, ali nemaju svoj prostor gdje bi ih mogli predstaviti i tu na scenu upadamo mi. Možemo besplatno ustupiti prostor, tehniku kojom raspolažemo i pomoć u promociji događanja. No kako je upita jako, jako puno, ne možemo nikako udovoljiti svima, a ima li, ili nema slobodnih termina i kada, saznat ćete ako nam šibnete mail.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.
Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom i velikim završnim tulumom.
Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!