Pitaj što te zanima – spisateljice u dijalogu druga je sezona književne tribine koja otvara dijalog među autoricama različitih generacija i faza u spisateljskim karijerama tako što spaja već etablirane autorice s debitanticama, odnosno autoricama nove generacije, istražuje odnose među generacijama te odgovara na pitanje što „mlade” autorice mogu naučiti od „starijih” i na koji način nove generacije utječu na rad svojih prethodnika. Otvarajući međugeneracijski dijalog koji povezuje suvremenu književnu produkciju s važnim društvenim temama, program Spisateljice u dijalogu istražuje načine na koji književnost može biti utjeha, pomoćnik i suborac u suočavanju s društvenim izazovima, problemima i tabuima.
Ovogodišnji program u klubu Booksa predstavlja 8 autorica, miljenica kritike i publike koje su obilježile desetljeća naše književnosti, definirale žanrove, spisateljica čiji se rad hrabro suočava s prošlošću i promišljeno oblikuje budućnost. Istražujući teme eksperimenta i užitka, prirode i društva, odrastanja i zavičaja, autofikcije kao alata za nošenje s prošlosti i izgradnju (bolje) budućnosti te otoka i inzularnosti, ovogodišnji program fokusira se na sljedeće naslove: „Sladostrašće” Asje Bakić, „Važno je imati hobi” Luce Kozine, „Divlje guske” Julijane Adamović, „Zemlja bez sutona” Marije Andrijašević, „Zašto sam vam lagala” Julijane Matanović, „Moja Dota” Nore Verde, „Otok, zrcalo riječi” Andriane Škunce i „Slani mrak” Lore Tomaš.
Vidimo se na sljedeći programima:
- srijeda, 19. listopada u 18 sati s Asjom Bakić i Lucom Kozina
- petak, 4. studenog u 20 sati s Julijanom Adamović i Marijom Andrijašević
- četvrtak, 17. studenog u 20 sati s Julijanom Matanović i Norom Verde
- petak, 2. prosinca u 20 sati s Andrianom Škunca i Lorom Tomaš
Prvo izdanje „Spisateljica u dijalogu” nazvano „Drugačiji svijet je moguć, i to više njih” ugošćuje pjesnikinju i prozaisticu, autoricu zbirke priča „Sladostrašće” Asju Bakić i dobitnicu nagrade Prozak za zbirku priča „Važno je imati hobi” Lucu Kozinu. Riječ je o autoricama koje u svojim kratkim pričama i mirkoprozama razobličuju i transformiraju mitologiju, religiju i književni kanon da bi pod plaštom fantastike i magijskog realizma, uz slatki smijeh ironije, ispisale priče o komunikaciji i (ne)razumijevanju, samoći i drugosti, užitku i strasti u kojima nas literarne (anti)junakinje i junaci uče kako da postanemo punokrvni protagonisti u borbi za budućnost.
Program vodi i moderira: Luiza Bouharaoua.
Tribinu organizira Hrvatsko društvo pisaca u partnerstvu s Booksom.
Otkad je Booksa otvorila svoja vrata u siječnju 2004. godine u gostima su nam bile brojne organizacije, umjetnice, izvođači, održale su se stotine tribina, razgovora, okruglih stolova, diskusija, predstavljanja... Mnogo je ljudi koji rade vrlo zanimljive i kvalitetne stvari, ali nemaju svoj prostor gdje bi ih mogli predstaviti i tu na scenu upadamo mi. Možemo besplatno ustupiti prostor, tehniku kojom raspolažemo i pomoć u promociji događanja. No kako je upita jako, jako puno, ne možemo nikako udovoljiti svima, a ima li, ili nema slobodnih termina i kada, saznat ćete ako nam šibnete mail.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.
Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom i velikim završnim tulumom.
Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!