Spisateljice u dijalogu četvrta je sezona književne tribine koja otvara dijalog među autoricama različitih generacija i faza u spisateljskim karijerama i povezuje suvremenu književnu produkciju s važnim društvenim temama, tako istražujući načine na koji književnost može biti utjeha, pomoćnik i suborac u suočavanju s društvenim izazovima, problemima i tabuima.
U četvrtom ovogodišnjem izdanju Spisateljica u dijalogu, nazvanom "Odlazak je ono što nas veže", ugošćujemo jednu od najboljih i najprevođenijih suvremenih Makedonskih pjesnikinja i prozaistica, Lidiju Dimikovsku. Fokusirajući se na njezinu zbirku priča "Kad smo napustili Karla Liebknechta" (Fraktura, 2021.) razgovarat ćemo o iskustvu emigracije/imigracije, izbivanjem iz doma i jezika, potragom za vlastitim mjestom, nostalgiji i iluziji, te se pitati što je tuđina i je li moguće da u njoj živimo uvijek u dvije dimenzije - prošlosti i budućnosti - ali nikada u sadašnjosti.
O zbirci:
“U Spomen-domu Karla Liebknechta u Leipzigu, u Njemačkoj, tridesetak ljudi raznih nacionalnosti sjedi oko improviziranog stola na pozornici u dvorani za društvene događaje, iza njih prevoditelji, neki s tekstovima pred sobom, neki bez njih, i na prvi se pogled čini kao da su na nekoj sjednici, dok zapravo nazoče jednome nesvakidašnjem susretu, ili bolje rečeno, predstavi. Naime, sudjeluju u pilot-projektu Udruge poštovatelja Karla Liebknechta iz Leipziga koja je 19. siječnja 2018. povodom 99. obljetnice smrti velikoga njemačkog ljevičara i suradnika Rose Luxemburg Karla Liebknechta pozvala sve emigrante koji su nekad živjeli na adresi koja nosi njegovo ime ili su na neki drugi način povezani s njime.”
U ovaj izmišljeni, no itekako realistični okvir najbolja suvremena makedonska spisateljica Lidija Dimkovska smješta svojih 27 sjajno napisanih kratkih priča. Prelazeći tisuće kilometara, od Beča i Sankt Peterburga, preko Skopja i Soluna, do Karagande i Bagdada, životne sudbine njezinih likova tvore uzbudljivu kroniku prošlog, za neke još nesvršenog vremena.
Program i razgovor vodi Luiza Bouharaoua.
Organizator: Hrvatsko društvo pisaca
Partner: Booksa
Svi prije ili kasnije završe u Booksi.
#booksinih20
Program podupiru Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Zagreb i Zaklada Kultura nova.
Sastavni dijelovi Booksina književnog programa su tribine – 'Poezija na živo', 'Od riječi do riječi', 'Tribina o stripu', 'Što mi je ovo trebalo', 'Učitavanje', 'Booksa preporučuje' i festival 'Revija malih književnosti'. Vremenom neke tribine ukinemo, a neke nove pokrenemo, no svima je zajedničko da književnim temama pristupaju na neformalan način, otvoreno, ali kritički i s otklonom, a sudjelovanje publike – komentarima, pitanjima, prijedlozima – uvijek je dobrodošlo!
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.
Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom i velikim završnim tulumom.
Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!