U posljednjoj ovogodišnjoj Booksinoj tribini Poezija na živo u goste nam dolazi pjesnik Tomislav Augustinčić.
Tomislav Augustinčić, rođen je u Karlovcu 1992. godine, gdje i danas živi, a radi u udruzi KA-MATRIX. Diplomirani je etnolog i kulturni antropolog te antropolog. Piše poeziju. Pjesme je objavljivao na portalima Afirmator, Strane i Nema. Rukopis Ipak, zora pohvaljen mu je na natječaju za nagradu Goran za mlade pjesnike (2017., 2018.) te natječaju za nagradu Zdravko Pucak (2019.). Gostovao je na festivalu 50 poems for snow. Usmjeren je na razvijanje publike za suvremenu poeziju. Sudjeluje u organizaciji karlovačkog izdanja međunarodnog no-budget festivala 50 poems for snow te vodi projekt Poetika sudjelovanja. Piše književnu kritiku za portal PLAN.et magazin, a objavljivao ju je i na portalu Aktiviraj Karlovac. U klubu Booksa Tomislav je zajedno s Lukom Šipetićem vodio seriju tribina naziva Krnja književnost.
Na tribini će Tomislav čitati pjesme iz neobjavljenog rukopisa Ipak, zora i razgovarati o njima s voditeljem Ivanom Šamijom i publikom. Namjera je stvoriti atmosferu svojevrsne pjesničke radionice, kojom se želi potaknuti razmjena iskustava pisanja i čitanja poezije te pjesničkog rada u aktualnom društvenom kontekstu.
Kao poticaj da dođete i uključite se nudimo vam pjesmu Tomislava Augustinčića.
***
nježnost znači da sve preda mnom
miriše zeleno, miriše kao park,
izdužena prisutnost nečeg iz djetinjstva,
prisutnost voljenog tijela; istovremeno znači da je sve
još maglovito, nemjerljivo jednako
mliječno, još bez sjenčanja, nedefinirano.
izreći nježnost znači da bujam ili da osvrčući se
propuštam nedorečenost, poplavu
prepoznatljivosti, potvrđujem:
cenzura je kontrola korištenjem moći,
kazna koja lišava svojstva, kvaliteta, sklonosti i sklonosti
u odnosu na. ovdje neće biti čuda. samo
pozoran rad. potvrđujem: cenzura je nadglašavajuće
etičko pitanje. i kada izrečem nježnost,
da, to ja pjevam.
Tribina "Poezija na živo" predstavlja javno mjesto razgovora i autorskog čitanja poezije na kojem se ozbiljno progovara o samom pjesničkom tekstu i radu pisanja. Na ovom programu u fokus stavljamo rukopis na kojem pjesnik u tom trenutku aktivno radi. Jedan dio je pjesnikovo neometano čitanje vlastitih pjesama u formi recitala, dok je drugi razgovor o pročitanome. Autori na taj način dobiju priliku prvi puta pred publikom čitati nove pjesme i nakon toga o njima razgovarati s voditeljem i publikom, te progovoriti o nedoumicama i problemima rada pisanja poezije, kao i o društvenom, političkom i ekonomskom kontekstu u kojem stvaraju. Program vodi pjesnik Ivan Šamija.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.