Na sljedećem sastanku filmsko-čitateljskog kluba raspravljamo o novom filmu španjolskog postmodernista Pedra Almodóvara Susjedna soba (La habitación de al lado, 2024.), dobitniku venecijanskog Zlatnog lava i doajenovom prvom dugometražnom filmu u cijelosti snimljenom na engleskom jeziku. O ovoj priči o dvjema rastavljenim, pa nesretnim povodom ponovno sastavljenim prijateljicama članica našeg kluba i predlagačica ovomjesečne teme zapisala je:
"Teško je prihvatiti samu činjenicu da moramo umrijeti, a posebno kada je kraj blizu i prepun boli. Tilda Swinton i Julianne Moore, odmjerene, dostojanstvene i pametne, bliske su prijateljice usredotočene na život – pun borbe, zabave i pogrešaka. Sada se suočavaju s posljednjim i najsloženijim izazovom od svih. Dobro je da Marta (Tilda) nije sasvim sama! Ako živiš 60, 70, 80 ili 90 godina, daješ se i boriš, pružaš bolji život drugima – zašto bi smrt morala biti teška i duga patnja? Je li baš zato film o smrti Pedra Almodóvara tako scenski lijep, elegantan i sofisticiran? Scenografija, dizajn, izbor boja i kostima u filmu predstavljaju naglašeno ekstravagantno estetsko uživanje, u potpunoj suprotnosti sa smrću. Bila sam duboko dojmljena vizualnim bogatstvom filma, i upravo me to, u njegovom najistaknutijem dijelu, emocionalno dirnulo – plakala sam. Kada smrt nije dostojanstvena, smije li sve oko nje biti lijepo?"
Film uparujemo s jedinim na hrvatskom dostupnim djelom američke spisateljice Sigrid Nunez, autorice predloška Susjedne sobe - romanom Prijatelj (The Friend, 2018., hrv. izdanje 2019. prevela Maja Šoljan), još jednom pričom o (ponešto drukčijem) prijateljstvu, smrti i umjetnosti. Naravno, među članicama i članovima filmsko-čitateljskog kluba zasigurno će poneko posegnuti i za What Are You Going Through (2020), engleskim izvornikom predloška Almodóvarova filma.
Filmsko-čitateljski klub vodi Silvestar Mileta.
Program udruge Kulturtreger podupiru Grad Zagreb, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske i Zaklada Kultura nova.
Koliko ste puta zapleli u rasprave oko toga je li bolji film ili knjiga prema kojoj je snimljen? Popularno mišljenje kaže da je adaptacija rijetko tako dobra kao original na kojem se temelji, međutim, nije rijetko da naiđemo na primjere u kojima nas književni i filmski tekst svaki na svoj način podjednako oduševe. Što čini dobru adaptaciju – vjernost predlošku ili sloboda interpretacije? Je li važno rekreirati priču ili je dovoljno preuzeti neki element da bi ono što nas je osvojilo u jednom funkcioniralo i u drugom mediju? O svemu tome raspravljamo u filmsko-čitateljskom klubu, zajedničkom pothvatu Bookse i Kina Kinoteka, u kojem spajamo naše dvije velike ljubavi – književnost i film. Klub moderira voditelj filmskih programa kina Kinoteka Mario Kozina.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.