Nakon uspješnog otvaranja Feminističke čitaonice razgovorom o Virginiji Woolf, Édouardu Louisu i suvremenoj feminističkoj kritici, drugi sastanak čitaonice bit će posvećen domaćim naslovima: romanu „Canzone di guerra: nove davorije“ Daše Drndić (1998, Meandar) uz izbor iz zbirke „Kultura laži: antipolitički eseji“ Dubravke Ugrešić (1996, Arkzin). Polazeći od konteksta nastanka i objave ovih tekstova, među mnogim pitanjima koja otvaraju posebno će nas zanimati raznovrsni odnosi politike i jezika: od statusa jezika, književnosti i pisca/spisateljice u različitim političkim okolnostima do specifičnih političkih dimenzija književnosti. U kojoj mjeri politika može utjecati na jezik uopće, a posebno na književni jezik? Kakve su mogućnosti i strategije književnog otpora konkretnim jezičnim politikama? Koje su osobitosti feminističkih književnih politika u domaćem književnom polju? I kakve nam perspektive u raspravi o ovim pitanjima otvaraju opusi Daše Drndić i Dubravke Ugrešić?
U prvoj sezoni čitaonice istraživat ćemo kako suvremeni roman oblikuje i mijenja percepcije roda i klase te raspravljati o njegovim kritičkim potencijalima. Na popisu za čitanje naći će nam se politički romani i omiljena lektira feminističke i queer kritike, kako aktualni naslovi tako i klasici modernog romana, a povremeno će ih pratiti i preporuke teorijske literature.
Klub će voditi Mirela Dakić, teoretičarka i povjesničarka književnosti s Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
Čitateljski klub organiziran je u suradnji Bookse i Filozofskog fakulteta u Zagrebu u okviru Horizon Europe projekta Kartografija političkog romana u Europi (The Cartography of the Political Novel in Europe).
Više detalja o projektu možete pronaći na linku, a projektne aktivnosti i sadržaje možete pratiti i na Facebook stranici.
* Crtica o voditeljici: Mirela Dakić diplomirala je kroatistiku i sociologiju te doktorirala s temom iz feminističke književne teorije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, na kojem je u sklopu CAPONEU projekta zaposlena kao viša asistentica.
Program podupiru Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Zagreb i Zaklada Kultura nova.
U prvoj sezoni čitaonice istraživat ćemo kako suvremeni roman oblikuje i mijenja percepcije roda i klase te raspravljati o njegovim kritičkim potencijalima. Na popisu za čitanje naći će nam se politički romani i omiljena lektira feminističke i queer kritike, kako aktualni naslovi tako i klasici modernog romana, a povremeno će ih pratiti i preporuke teorijske literature. Klub će voditi Mirela Dakić, teoretičarka i povjesničarka književnosti s Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
Trenutno su sva mjesta u klubu popunjena.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.
Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom i velikim završnim tulumom.
Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!