Na sastanku u studenom Čitateljski klub + razgovarat će o uspješnici Blizina svega Ante Zlatka Stolice.
O knjizi je u kritici pisao Ivan Tomašić: "Kada se bude pisalo i govorilo o Blizini svega redovito će se spominjati prijemčivost i jednostavnost postupaka, iako bi točnije bilo napisati da je Stoličina proza pojednostavljena, radije nego jednostavna. Također, spominjat će se tematska neposrednost, iako ona uvelike probija običnost motiva kojima se bavi. Spominjat će se i zabava, pa čak i vic, iako vicu ovdje nema mjesta – vic je osjećaj kulture, a duh(ovito) je ono što dolazi iz subjekta (iako sa kulturom, naravno, ima neke veze).
Kao i kod nekih drugih važnih djela, proteći će neko vrijeme prije no što se s Blizine svega iščitavanjem oljušti epiderma, da tekst prokrvari kad u njega ugrizemo, toliko i da čitatelja malo zapeče. Bilo kako bilo, da se hrvatskoj književnosti ove godine ne dogodi niti jedna druga relevantna knjiga, 2020. će i dalje biti godina u kojoj je objavljena Blizina svega."
Na ovom linku pronađite Antin tekst o čitanju, a Ante je prije nekoliko godina za Booksa.hr pisao Mikropriče, pročitajte ih ovdje.
Voditeljica ovog čitateljskog kluba je Sara Tomac, a za informacije pišite nam na booksa@booksa.hr.
Na ovom klubu dosad smo čitali:
Mitohondrijska Eva, Mihaela Gašpar
Sloboština Barbie, Maša Kolanović
Bitka za svakog čovjeka, Gordan Nuhanović
Moj muž, Rumena Bužarovska
Grudi, Lindita Komani
Štefica Cvek u raljama života, Dubravka Ugrešić
Područje bez signala, Robert Perišić
Gitara od palisandra, Kristina Gavran
Evanesco, Valent Pavlić
Zmajska zora, Milena Benini
To malo pijeska na dlanu, Marinko Koščec
Baršunasti pokrov, Olivera Nikolova
Bernardijeva soba, Slobodan Tišma
Posljednje putovanje u Beč, Irena Vrkljan
Tri, Drago Glamuzina
Morpho amathonte, Nada Topić
Đavli od papira, Zoran Pilić
Male smrti, Ivana Sajko
Autobusne bilješke, Selvedin Avdić
Sva je priroda divlja i surova, Ivančica Đerić
Antologija Revije malih književnosti: Hrvatska, Vrijeme misli
Drenje, Luka Bekavac
Kabinet za sentimentalnu trivijalnu književnost, Sanja Lovrenčić
Nepovredivo mjesto, Igor Ivko
Pavelova prava ljubav, Zoran Pilić
Mladenka kostonoga, Želimir Periš
Zovite me Esteban Lejle Kalamujić
Program podupiru Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Zagreb i Zaklada Kultura nova.
Tekst Anamarije Mrkonjić o romanu Vigdis Hjorth nastao u sklopu projekta „Njena priča je i tvoja priča, univerzalne vrednosti ženske evropske književnosti“.
"Zemlja" u knjizi Ornele Vorpsi nije samo Albanija, već sve balkanske zemlje i svi balkanski narodi, a vjerojatno i šire. Piše: Katarina Jurčević.
Ornela Vorpsi vješto stvara atmosferu u kojoj se isprepliću ljepota i užas, nježnost i okrutnost, pružajući nam uvid u stvarnost života u Albaniji kroz oči onih koji su najviše pogođeni – djevojčica i žena. Piše: Lucas Legović.
Ovo je čitateljski klub koji je nastao u sklopu projekta Koja je tvoja priča? (tada se zvao Čitateljski klub 54+) koji je bio namijenjen našim sugrađanima i sugrađankama od 55 godina i starijima, a kojeg je sufinancirala Europska unija kroz Europski socijalni fond.
Ovaj je projekt završio 2019. godine, no grupa ljubiteljica čitanja nastavila je sa sastajanjima i razgovorima o pročitanim knjigama.
Plus (ili +, za vizualne tipove) sada je čitateljski klub otvoren svim dobnim skupinama, sastaje se jednom mjesečno, a čita djela koja piše naše gore lišće, odnosno domaću i regionalnu književnost. Vodi ga Booksina novinarka Sara Tomac.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.
Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom i velikim završnim tulumom.
Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!