Strip Richterova igra, koji potpisuje umjetnica Dunja Janković, objavljuje se u povodu retrospektive Vjenceslava Richtera u MSU, i donosi vizualne i tekstualne interpretacije kako izdvojenih djela iz Richterova opusa tako i polemika vezanih uz grupu EXAT 51, te teorijskih promišljanja arhitekture i vizualnosti općenito. Stripovska se naracija u pojedinim fragmentima odvija kroz dijalog i igru dvoje avatara, a moguće je nastaviti ju i na mrežnom sučelju. Oblikovana u duhu kasnih sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća, kada računala sve više postaju roba široke potrošnje i distribucije i sredstvo za igru, Richterova igra u crtežu i tekstu polazi od Vjenceslava Richtera kao ključne osobe sistemskog i spontanog mišljenja i djelovanja.
U Muzeju suvremene umjetnosti, u subotu, 2.12. u 17 sati o stripu Richterova igra, ali i o stripu koji se bavi poviješću umjetnosti i mogućem mediju muzejske medijacije, govorit će autorica Dunja Janković, urednice Vesna Meštrić i Jasna Jakšić, a razgovor će moderirati voditelj strip tribine u klubu Booksa, Matko Vladanović
Dunja Janković je interdisciplinarna umjetnica koja u svojem radu koristi intuitivne kolaže, uranjajuće instalacije, stripove i apstraktno pripovijedanje, glazbu i video. Diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu i na School of Visual Arts u New Yorku. Izlagala je širom svijeta i radovi su joj objavljeni u brojnim stranim časopisima. Osnovala je eksperimentalni umjetnički projekt Škver u Malom Lošinju, te suorganizirala festival eksperimentalnog stripa i narativnih umjetnosti THE PROJECTS u Portlandu gdje je i podučavala eksperimentalni strip pri Independent Publishing Resource Center. Živi i radi u Barceloni i Lošinju.
Tribinu zajednički organiziraju Muzej suvremene umjetnosti Zagreb i Kulturtreger/ klub Booksa.
Strip odavno nije samo zabava za klince, ali čini se da to velik broj ljudi još uvijek ne zna. Srećom, tu je Matko koji već treću godinu za redom osmišljava i vodi tribinu posvećenu stripu u svim njegovima oblicima i etapama razvoja. Počelo je pogledom unatrag i povijesnim pregledom strip stvaralaštva kod nas i vani, a potom su uslijedila upoznavanja s ljudima koji stvaraju suvremeni strip, bilo da ga crtaju i/ili pišu scenarije, prevode, objavljuju, ili organiziraju festivale stripa. Nastavlja se u sličnom tonu, samo ćemo vremenom domaćim strip snagama pridodati i one iz regije.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.
Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom i velikim završnim tulumom.
Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!