U Booksi smo predstavili višejezičnu zbirku kratkih priča na temu pomirenja s natječaja Biber 05 i autorice i autore iz regije, a osim o knjizi razgovarali smo o značaju društveno angažirane književnosti i umjetnosti uopće.
U razgovoru su sudjelovali autori/ce objavljenih priča s natječaja “Biber 05”: Ana Kutleša (Zagreb), Miloš Perišić (Aranđelovac), Ernad Osmić (Brčko), kao i Ivana Franović (Biber tim, Centar za nenasilnu akciju Sarajevo-Beograd), i članica žirija Olja Savičević Ivančević (Zagreb). Moderatorica razgovora bila je Monika Herceg.
Zbirke priča koje su predstavljene plodovi su “Biber 05” natječaja za kratke priče na temu pomirenja u kontekstu ostavštine ratova i nasilja u zemljama bivše Jugoslavije, kao i za priče koje mogu doprinijeti boljem razumijevanju među ljudima, smanjenju mržnje i razgradnji predrasuda, antiratne priče, priče koje se bave suočavanjem s prošlošću, razgradnjom slika o neprijateljima, suosjećanjem s drugima, hrabre priče koje se usuđuju hodati u „neprijateljskim” cipelama, priče koje pomiču granice i otvaraju nam puteve da gradimo izvjesniju, sigurniju i slobodniju budućnost za sve.
Natječaji i sve zbirke priča su višejezični i na njima mogu sudjelovati autori i autorice koji pišu na albanskom, bosanskom, crnogorskom, hrvatskom, srpskom ili makedonskom jeziku. Elektronska izdanja svih „Biber“ zbirki mogu se naći na linku i besplatne su za preuzimanje.
Na tribini se nastojalo sagledati poziciju i funkciju književnog kanona danas, sudjelovali su Nađa Bobičić, Tomislav Brlek i Mirnes Sokolović, a moderirao je Matija Prica.
Tribina je organizirana u okviru radionice "The Political Novel through the Lens of Gender" i projekta "The Cartography of the Political Novel in Europe".
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.