Tko u Hrvatskoj zapravo čita književnost u slobodno vrijeme? Kako neprofesionalne čitateljice i čitatelji čitaju? Koja djela su im ostavila najjači utisak? Koje dijelove teksta najčešće pamte? Koje emocije vežu uz knjige? I vole li više čitati u ležećem ili sjedećem položaju?
Tim i raznim drugim pitanjima bavilo se troje znanstvenika s projekta Pamćenje (o) književnosti u svakodnevici. Da bi saznali nešto više o tzv. običnim čitateljima, oni su tijekom dvije godine proveli 1.005 polustrukturiranih intervjua s čitateljicama i čitateljima diljem Hrvatske, od Vinkovaca do Pule, od Gospića do Dubrovnika, i dakako u cijelom Zagrebu uključujući književni kombinat Booksu.
Upravo u Booksi je istraživački trio predstavio tijek terenskog istraživanja i otkrio opće nalaze o čitateljskoj populaciji Hrvatske. Na predstavljanju su govorili voditelj projekta dr. sc. Lovro Škopljanac, poslijedoktorandica dr. sc. Velna Rončević i doktorand Luka Ostojić.
Istraživački projekt P(o)kus odvija se na Odsjeku za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta u Zagrebu, uz financijsku podršku Hrvatske zaklade za znanost. Ovo predstavljanje održava se u okviru obilježavanja 150. godišnjice Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
Voditeljici Lari Mitraković Mara Đukez odgovorila je na pitanja odakle dolazi poezija – iz duše, iz muke ili iz prepisivanja s Tumblr citata iz 2013. i treba li pjesnik patiti ili je to samo dobar marketinški trik?
S Kristinom Grubišom Lara Mitraković razgovarala je o kazalištu, operi, pisanju, ali i o svakodnevnicima umjetnice koja dokazuje da se sve može.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.