Književna perspektiva: O čitateljskim klubovima

Srijeda
15.11.2023.

Najnovije izdanje tribine Književna perspektiva bavilo se temom čitateljskih klubova kojih je - i to su dobre vijesti - svakim danom sve više. Istovremeno, to je i pouzdani pokazatelj njihove važnosti i uloge u književnom polju. Zašto su toliko bitni te koje praznine pomažu popuniti neka su od pitanja na koja su sudionica i sudionici pokušali dati odgovor.

Sudjelovali su Mirela Dakić, viša asistentica na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu i voditeljica feminističkog čitateljskog kluba u Booksi, Mario Kozina, voditelj Kina Kinoteka, polaznik čitateljskih klubova i bivši voditelj filmskog čitateljskog kluba te Ivan Sršen, urednik i istraživač na projektu Read-in-club. Tribinu uređuje i vodi Matija Prica.

Razgovor se odvija u sklopu tribine koju vodi književni kritičar Matija Prica. Tribina je zamišljena kao razgovor o fenomenima koji ulaze u fokus književnika i književnica koji trenutno stvaraju te pokušava dati odgovor na pitanja što je to što definira kontekst suvremene književnosti, koji fenomeni ulaze u fokus književnog stvaralaštva te zbog čega. Tribina se tako bavi specifičnim književnim fenomenima poput književnih škola, pravaca ili stilova koji se javljaju u suvremenom stvaralaštvu te društvenim fenomenima relevantnim za književnost poput samog čitanja, ekoloških tema ili tema migracija koje su aktualne u suvremenom životu. 

Možda će vas zanimati
Video
12.04.2024.

Književna perspektiva: Iskustvo ulaska na književnu scenu

Prva ovogodišnja tribina "Književa perspektiva" bila je posvećena mladim autoricama i autorima te njihovim inicijalnim iskustvima pri ulasku u književno polje. Pogledajte snimku!

Video
29.06.2023.

Književna perspektiva: China Miéville i reprezentacija kapitalizma u književnosti

Na drugoj 'Književnoj perspektivi' Matija Prica ugostio je novinarku i čitateljicu Ivanu Perić s kojom je razgovarao o temi kapitalizma u književnosti na primjeru Chine Miévillea.

Video
22.05.2023.

Književna perspektiva: Zašto (ne) pamtimo pročitano? Luka Ostojić!

Zašto je književnost bitna, zašto pamtimo ili ne pamtimo lektiru, koliko se zapravo iz te lektire, ali i generalno knjiga koje smo pročitali sjećamo, razgovarali smo s Lukom Ostojićem.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu