Povratak na mjesto zločina bio je provodni motiv ovog susreta. I Helena Klakočar i Aleksandar Zograf gostovali su u Booksi pred koju godinu (u slučaju Klakočar, prošlo ih je skoro pa deset), pričajući o vlastitim stripovima i životnom putu strip-autora. I Helena Klakočar i Aleksandar Zograf u svojim su se novim stripovima vratili na poprišta Drugog svjetskog rata. Klakočar u El Shatt, kompleks izbjegličkih logora kojeg se, makar iz usmene predaje sjećaju mnogobrojne dalmatinske obitelji, a Zograf na prostore Banata, Bavarske, Bora, Münchena, Rima i San Francisca (Priče iz Drugog rata).
U razgovoru s autorima predstavili smo njihove nove stripove i pokušali odgovoriti na neka pitanja poput: zašto u osvit generativnog AI-ja još uvijek imamo potrebu pričati (i crtati) o Drugom svjetskom ratu? Živimo li „u društvu koje neprestano zaboravlja i izvrće svoju prošlost“? Ima li ikakve veze između izbjeglica iz El Shatta i izbjeglica na brodovima diljem Mediterana?
S njima je razgovarao Matko Vladanović, a detalji slijede u snimci.
Događaj je organiziran u suradnji s Udruženjem za razvoj kulture "URK", klubom Močvara.
Portretirajući jednu građansku obitelj srednje ili niže srednje klase Hermann Broch nenametljivo kroz "Nepoznanicu" provlači za njega i cijelu njegovu generaciju vrlo važne teme i pitanja.
Ornela Vorpsi vješto stvara atmosferu u kojoj se isprepliću ljepota i užas, nježnost i okrutnost, pružajući nam uvid u stvarnost života u Albaniji kroz oči onih koji su najviše pogođeni – djevojčica i žena. Piše: Lucas Legović.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.