'Fragmenti za studije o umetničkim organizacijama' - razgovor i promocija knjige

Fotografija: Sanja Bistričić.

Petak
17.06.2022.

Na Booksi u parku predstavljena je suradnička istraživačka radna grupa Fragmenti za studije o umetničkim organizacijama koju je pokrenuo kuda.org u okviru projekta Umetnička organizacija (pregled istorijskih praksi kroz XX vek do danas), koja od 2020. godine okuplja stručnjake vezane za istraživanje pojave samoorganiziranih umjetničkih grupa/kolektiva u jugoslavenskom i postjugoslavenskom prostoru. 

Kao rezultat rada grupe objavljena je publikacija Fragmenti za studije o umetničkim organizacijama koja sadrži tekstove: Ane Vilenice, Line Džuverović, Milice Pekić, Stevana Vukovića, Andreja Mirčeva, Leile Topić i Ane Peraice.

Na razgovoru su sudjelovali: Darija Medić, umjetnica, radnica i edukatorica u kulturi, Leila Topić, kustosica, voditeljica Zbirke medijske umjetnosti i Zbirke fotografije, MSU Zagreb, Zoran Pantelić, umjetnik i urednik programa kuda.org. Moderacija: Ana Kovačić (WHW). Održan je i glazbeni impro session: kuda.org i lokalna podrška - Igor PavlicaDamir Prica - Capri i Ivan Marincel.

Umetnička organizacija je dugoročni istraživački projekt kuda.org pokrenut 2017. godine s povjesničarom umjetnosti Stevanom Vukovićem iz Beograda, koji je u svojoj razvojnoj fazi uključio i teoretičarke i povjesničarke umjetnosti iz Pančeva, Beograda i Splita, Anu Vilenicu, Dariju Medić, Milicu Pekić i Anu Peraicu. Uz publikaciju, radne grupe, serije razgovora Vektori kolektivne imaginacije u umetnosti, dokumentacijskog arhiva, dio projekta Umetnička organizacija čini i video arhiva s razgovorima kolektiva koji su svoju praksu realizirali kroz grupni umjetnički rad. Koristeći suvremene alate za zajedničko čitanje, razgovor i analizu, Fragmenti za studije o umetničkim organizacijama zamišljeni su kao proces otvaranja prostora pisanja kao prostora nadogradnje i hiperteksta, prostora umrežavanja kolektivnih komentara u format suprotan od autoritativnog linearnog modela teorijske analize. Kroz debatu o oblicima samoorganiziranja u sferi kulture, teorije i umjetnosti, ovaj proces i sam razvija kolaborativne modele za doprinos teorijskoj analizi umjetničkih praksi.
Osmišljen kao uvod u istraživanje načina (samo)organiziranja, grupnog djelovanja i uvjeta rada (kolektivne produkcije) „izvaninstitucionalnih“ umjetničkih praksi u jugoslavenskom i postjugoslavenskom prostoru, projekt je u svojoj osnovi inicirao nove poglede i čitanja, o udruživanju, zajedničkom autorstvu, kolaborativnim procesima, liderstvu, identitetskom aspektu, anonimnosti i uvjetima rada i ujedno doprinosi sadašnjem trenutku i propitivanju uloge organizacija civilnog društva kao potencijalno progresivnog mjesta politike i suvremene umjetnosti.
Umetnička organizacija je dio šireg projekta Vektori kolektivne imaginacije na kojem kuda.org iz Novog Sada sarađivao sa partnerima: Multimedijalni institut mi2 i Kulturtreger-Booksa , Zagreb (HR); Glänta Gothenburg (SE); Kontrapunkt , Skopje (MK) i Berliner Gazette , Berlin (DE). Projekt je podržan od strane Europske komisije kroz program Kreativna Europa od rujna 2018. do rujna 2020. godine, uz podršku FFAI i lokalnu programsku podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Gradske uprave za kulturu Grada Novog Sada.
Razgovor je dio programa platforme Zajednice učenja koja okuplja pet organizacija: Što, kako i za koga / WHW i Živi atelje Dajht Kralj (Zagreb), kuda.org, (Novi Sad), Neue Nachbarschaft / Moabit e.V. (Berlin), State of Concept Athens (Atena) s ciljem razmjene programa nezavisne i suvremene umjetničke produkcije u kojoj je naglašeno neformalno umjetničko obrazovanje.
Možda će vas zanimati
Preporuke
23.12.2024.

Pet zimskih preporuka!

Donosimo pet književnih preporuka prigodnih za ove hladne dane!

Piše: Ana Marić

Preporuke
18.12.2024.

'Da li je majka mrtva': Biopsija majke

Tekst Anamarije Mrkonjić o romanu Vigdis Hjorth nastao u sklopu projekta „Njena priča je i tvoja priča, univerzalne vrednosti ženske evropske književnosti“.

Preporuke
13.11.2024.

'Nepoznanica': Pomiriti racionalno i iracionalno

Portretirajući jednu građansku obitelj srednje ili niže srednje klase Hermann Broch nenametljivo kroz "Nepoznanicu" provlači za njega i cijelu njegovu generaciju vrlo važne teme i pitanja.

Piše: F. B.

Kritike
12.11.2024.

'Hipofiza u egzilu': Rat urezan u tijelo

Roman književnice i novinarke Sofije Kordić kroničarski bilježi turbulentnu i polarizirajuću dekadu i pol novije povijesti bivših zemalja Jugoslavije, počevši od 1991. godine.

Piše: Sara Tomac

Preporuke
31.10.2024.

Odnos žene prema ženi: internalizirana mizoginija u knjizi 'Zemlja u kojoj se nikad ne umire'

"Zemlja" u knjizi Ornele Vorpsi nije samo Albanija, već sve balkanske zemlje i svi balkanski narodi, a vjerojatno i šire. Piše: Katarina Jurčević.

Preporuke
30.10.2024.

'Zemlja u kojoj se nikad ne umire': Živjeti u zemlji bez smrti

Ornela Vorpsi vješto stvara atmosferu u kojoj se isprepliću ljepota i užas, nježnost i okrutnost, pružajući nam uvid u stvarnost života u Albaniji kroz oči onih koji su najviše pogođeni – djevojčica i žena. Piše: Lucas Legović.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu