Diskusija 'Periferna sebstva: afekt, dekolonijalnost i politika mjesta'

Ponedjeljak
16.05.2022.

U Booksi je održana diskusija na temu Periferna sebstva: afekt, dekolonijalnost i politika mjesta i predstavljanje knjige Discourse and Affect in Postsocialist Bosnia and Herzegovina Danijele Majstorović.

U diskusiji su sudjelovali: autorica Danijela Majstorović, Ankica Čakardić, Paul Stubbs, Marijana Hameršak i Hajrudin Hromadzić.

Povod diskusiji je knjiga Discourse and Affect in Post-Socialist Bosnia and Herzegovina: Peripheral Selves Danijele Majstorović koju je 2021. godine objavio Palgrave, a podržala Zaklada Alexandera von Humboldta. Analiza stvaranja i lomova perifernih sebstava temelji se na emprijski bogatoj kontekstualizaciji političko-ekonomskih i ideoloških zbivanja te autoričinom istraživanju “Okupiraj ili emigriraj: suočavanje se (ne)zamrznutim sukobom u BiH kroz društvene pokrete i ekonomske migracije” koje je provela kao istraživačica na Sveučilištu u Giessenu između 2019-2021.

Kroz teoriju svjetskih sistema, postkolonijalnu teoriju i dekolonijalnu opciju, diskursivne i afektivne analitičke registre i eklektične kvalitativne metodološke izbore, periferni subjektiviteti, uključujući i autoričin, analiziraju se u odnosu na globalnu proleterizaciju, prošle i sadašnje otpore kroz osobne i društvene pokrete/kretanja (njem. Bewegung) preko tri asamblaža: Banjalučkog socijalnog centra (BASOC) i feminističkog festivala Blasfem, pokreta Pravda za Davida te dokumentiranim migracijama trećeg vala bosansko-hercegovačkog stanovništva olakšanima njemačkom Regulativom za Zapadni Balkan iz 2015.

Možda će vas zanimati
Preporuke
13.11.2024.

'Nepoznanica': Pomiriti racionalno i iracionalno

Portretirajući jednu građansku obitelj srednje ili niže srednje klase Hermann Broch nenametljivo kroz "Nepoznanicu" provlači za njega i cijelu njegovu generaciju vrlo važne teme i pitanja.

Piše: F. B.

Kritike
12.11.2024.

'Hipofiza u egzilu': Rat urezan u tijelo

Roman književnice i novinarke Sofije Kordić kroničarski bilježi turbulentnu i polarizirajuću dekadu i pol novije povijesti bivših zemalja Jugoslavije, počevši od 1991. godine.

Piše: Sara Tomac

Preporuke
31.10.2024.

Odnos žene prema ženi: internalizirana mizoginija u knjizi 'Zemlja u kojoj se nikad ne umire'

"Zemlja" u knjizi Ornele Vorpsi nije samo Albanija, već sve balkanske zemlje i svi balkanski narodi, a vjerojatno i šire. Piše: Katarina Jurčević.

Preporuke
30.10.2024.

'Zemlja u kojoj se nikad ne umire': Živjeti u zemlji bez smrti

Ornela Vorpsi vješto stvara atmosferu u kojoj se isprepliću ljepota i užas, nježnost i okrutnost, pružajući nam uvid u stvarnost života u Albaniji kroz oči onih koji su najviše pogođeni – djevojčica i žena. Piše: Lucas Legović.

Kritike
29.10.2024.

'Leptirići u trbuhu, glave na kolcima': Prerano odustajanje od revolucionarnog

Šteta što se Nikola Strašek nije odvažio i radikalizirao svoj jezik jednako kao i sadržaj.

Piše: Filip Kučeković

Kritike
22.10.2024.

'Ljuljačka': Na rubu normalnosti

 Valentina Mavretić, mada piše o realnosti, ne piše „stvarnosnu proznu“; opisani događaji i karakteri začudni su, a ipak toliko uvjerljivi, zaobljeni, naposljetku i realistični.

Piše: Dunja Ilić

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu