Booksin podcast: (Pred)apokalipsa, weird fiction i (naša) stvarnost

Četvrtak
23.12.2021.

O knjizi Pad Londona Chine Miévillea, koja će uskoro biti dostupna u sklopu Booksine i MaMine biblioteke Prijatelji u prijevodu Miljenke Buljević, razgovarali smo s kritičarima i kritičarkom iz regije: Daliborom Plečićem, Majom Abadžija i Lukom Ostojićem, uz moderaciju Ivane Dražić.

U razgovoru smo se dotaknuli (pred)apokaliptične atmosfere knjige, autorove kritike neoliberalnog kapitalizma, njegove ideje grada, političkog angažmana, da nabrojimo samo neke od tema.

Budući da smo na kraju još jedne skoro pa apokaliptične godine, preporučili smo i nekoliko sličnih knjiga – apokaliptičnih, angažiranih, na tragu weird fictiona – za sve slušatelje (i čitateljice) raspoložene za to: How Beautiful We Were Imbolo MbueNo One is talking about this Patricije Lockwood, Mljekar Anne Burns, Što smo izgubili u vatri Mariane Enriquez, te trilogiju Broken Earth N. K. Jemisin i još jednu knjigu Chine Miévillea, The City & the City.

Detalji u podcastu!

Booksa · Booksin podcast: (Pred)apokalipsa, weird fiction i naša stvarnost

Ostala Booksina izdanja potražite na linku

Podcast je objavljen u sklopu projekta Svijet oko nas - očuvanje prostora kritike uz podršku Zaklade Kultura nova. Partneri na projektu su organizacije Kurziv i Kulturtreger (Zagreb), SCCA - Ljubljana, SEEcult.org (Beograd) i Kontrapunkt (Skopje). 

Uvodna glazba: Funkorama Kevin MacLeod; licenca.
Naslovna fotografija: izvor.

Možda će vas zanimati
Preporuke
13.11.2024.

'Nepoznanica': Pomiriti racionalno i iracionalno

Portretirajući jednu građansku obitelj srednje ili niže srednje klase Hermann Broch nenametljivo kroz "Nepoznanicu" provlači za njega i cijelu njegovu generaciju vrlo važne teme i pitanja.

Piše: F. B.

Podcast
04.11.2024.

Booksin podcast: Od fanzina do malih izdavača

U ovoj epizodi Booksina podcasta Matija Prica razgovarao je sa Zoranom Sentom iz izdavačke kuće DAF i Markom Strpićem iz izdavačke kuće i knjižare "Što čitaš?".

Piše: Matija Prica

Preporuke
31.10.2024.

Odnos žene prema ženi: internalizirana mizoginija u knjizi 'Zemlja u kojoj se nikad ne umire'

"Zemlja" u knjizi Ornele Vorpsi nije samo Albanija, već sve balkanske zemlje i svi balkanski narodi, a vjerojatno i šire. Piše: Katarina Jurčević.

Preporuke
30.10.2024.

'Zemlja u kojoj se nikad ne umire': Živjeti u zemlji bez smrti

Ornela Vorpsi vješto stvara atmosferu u kojoj se isprepliću ljepota i užas, nježnost i okrutnost, pružajući nam uvid u stvarnost života u Albaniji kroz oči onih koji su najviše pogođeni – djevojčica i žena. Piše: Lucas Legović.

Kritike
29.10.2024.

'Leptirići u trbuhu, glave na kolcima': Prerano odustajanje od revolucionarnog

Šteta što se Nikola Strašek nije odvažio i radikalizirao svoj jezik jednako kao i sadržaj.

Piše: Filip Kučeković

Kritike
22.10.2024.

'Ljuljačka': Na rubu normalnosti

 Valentina Mavretić, mada piše o realnosti, ne piše „stvarnosnu proznu“; opisani događaji i karakteri začudni su, a ipak toliko uvjerljivi, zaobljeni, naposljetku i realistični.

Piše: Dunja Ilić

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu