Začitavanje: 'Vatreno evanđelje'

Utorak
13.07.2010.

Zaplet u kojem se Theu Griepenkerlu, stručnjaku za aramejski, tijekom bombaškog napada u Mosulu pred noge dokotrljaju svitci na Isusovom materinjem jeziku, ispali iz utrobe raznešenog reljefa, spada u filmove B-produkcije ili parodiju. 'Sudbonosni' događaj poslužio je Michelu Faberu, Nizozemcu koji piše na engleskom i živi u Škotskoj, da zaplete radnju satiričnog romana Vatreno evanđelje (Vuković&Runjić, 2009). U njemu je opleo po fundamentalizmu, izdavačkoj industriji i književnim hitovima koji na nemoguće načine miješaju Isusa, Mariju Magdalenu, templare i reptile.

Theo se iz Iraka vraća u Kanadu i, prevevši tekst sa svitaka, otkriva da se radi o svjedočanstvu Malha, pomoćnika velikog svećenika Kajfe, koji je prisustvovao Isusovoj izdaji, osudi i smrti. Peto evanđelje popraćeno Theovim komentarima, u izdanju omanje izdavačke kuće koja se obogatila na priručniku koju djecu uz pjesmu uči tablici množenja, ubrzo postaje hit. Theovom egu uspjeh godi nakon naprasnog prekida s djevojkom, ali ona 'sudbina' s početka ubrzo će pokazati svoje zube. Malhovo evanđelje uzburkat će duhove jer donosi Isusa u ljudskijem obličju nego bi to mnogi voljeli. Malho opovrgava čuda i muci na Golgoti dodaje izljeve tjelesnih tekućina.

Faberov roman o suvremenom Prometeju dio je serije suvremenih rekonstrukcija mitova škotske izdavačke kuće Cannongate. Među Cannongateove narudžbe spadaju, među ostalima, Penelopeja Margaret Atwood i Baba Jaga Dubravke Ugrešić, a krajem godine očekuje se i roman A. S. Byatt inspiriran nordijskim mitom o sumraku bogova. Faber, koji je kod nas već prevođen (Ispod kože, Celeber, 2002.), svojeg je Prometeja riješio titanskih osobina, utjelovivši ga u debelom samodopadnom kanadskom znanstveniku. Zapalivši svojom knjigom javnost, dio koje je knjigu kupio samo da bi je spalio, Theo nije potpuno svjestan svojeg novostečenog utjecaja. U mitu još fali iskljucana jetra i pripadajući orao. Stupidni komentari s Amazona, nadobudni islamist i trailor trash ajkovskog prosedea preuzet će ulogu kaznitelja.

Faberov Prometej zapravo se po ničem pretjerano ne razlikuje od svjetine, a sve ih povezuje opsjednutost sobom i more predrasuda.

Srđan Laterza

Možda će vas zanimati
Preporuke
10.10.2012.

Začitavanje: 'Hrvatski antifašistički strip'

'Hrvatski antifašistički strip' hvalevrijedan je projekt, velika slikovnica o jednom od najkrvavijih ratova u povijesti čovječanstva.

Preporuke
27.09.2011.

Začitavanje: 'Knjiga o ljetu'

Jedna od najpriznatijih skandinavskih književnica donosi priču o odnosu bake i unuke na zabačenom finskom otočiću.

Preporuke
07.03.2011.

Začitavanje: 'Nabokov u Brašovu'

Antologija rumunjske postrevolucionarne kratke priče (1989-2009).

Preporuke
25.01.2011.

Začitavanje: 'Božja vučica'

Ususret novim trbinama 'SF u Booksi' ovaj tjedan predstavljamo zbirku priča nagrađivanog pisca Aleksandra Žiljka.

Preporuke
18.01.2011.

Začitavanje: 'Kako govoriti o knjigama...'

Uliks, Proust? Nema zime uz priručnik zabavnog francuskog profesora.
Preporuke
21.09.2010.

Začitavanje: 'Golo/nago'

Antropologinja Ruth Barcan istražuje utjecaj zapadnog naslijeđa na značenje i doživljaj golog tijela.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu