Začitavanje: 'Ken Parker'

Utorak
12.02.2008.

Premalo se šora, ima tu dugu pušku i nož, stalno jedno te isto, nikad ništa novo kod njega -  tako bi mlađi čitatelji mogli opisati Kena Parkera koji, ako se uspoređuje količina tučnjave i krvi, nikako ne može konkurirati karizmatičnom Zagoru ili pomalo sirovom Teksu. Crtež obiluje nijemim sličicama, a dijalozi su često puta ozbiljni, svakako preozbiljni za djecu kojoj nije do zamaranja dilemama što ih nosi život. Može se kazati da je Parker western-inačica Corta Maltesea; obojica su lutalice i pokazuju sklonost prema refleksijama.

Kod Parkera oduševljava pomalo sirovi crtež, društvena angažiranost i postupno, slojevito građenje Parkerovog lika iz epizode u epizodu. Serijal je nastao 1977. godine kao plod suradnje Giancarla Berardija i Ive Milazza. Berardi je, motiviran filmom Jeremiah Johnson, dobio ideju za priču o antijunaku kojeg ne drži mjesto. Zašto antijunak? Junaci su, kao što znamo, u literaturi prikazani kao rijetki pojedinci savršeni u svakom pogledu, uvijek sigurni u sebe i svoje odluke; nikad se ne osvrću iza sebe i bezobzirno gaze naprijed, dok je Ken Parker prikazan kao konkretan čovjek od krvi i mesa, kao čovjek iz susjedstva koji katkad debelo pogriješi i kasnije iskreno žali zbog toga (prikazivanje njegove grešne naravi jedna je od njegovih najboljih osobina), pa se tako čitatelj s njim lako može poistovjetiti. Pustolovine Kena Parkera idealno su štivo za vječnu djecu koja ostaju vjerna svojoj prvoj literaturi. 

Putovanje s Parkerom počinje 29. prosinca 1868. u Montani. Lutajući Divljim zapadom Parker upoznaje živopisne protagoniste 19. stoljeća, često zapada u sukob sa zakonom i još češće mijenja zanimanja (vojni izviđač, šerif, zatvorenik, bjegunac, pisac, glumac), nema vjernog pratitelja, nema životnu družicu (već samo usputne ljubavi koje ga ne uspijevaju zadržati) i ne koristi niti jednu prepoznatljivu psovku. Čitanje Parkera preporučljivo je u prohladnim zimskim večerima, uz toplu peć na drva, dok vani lokalne mačke uživaju u veljači.

Moramo pohvaliti i hrvatska izdanja Kena Parkera (Fibra); tvrdi uvez, prijevod bez gramatičkih i inih grešaka, pristojna cijena (plus dva besplatna downloada!). Nedavno je izašlo drugo izdanje prvih šest brojeva, što samo govori da Ken Parker u vremenima kad se strip rijetko čita (i još rjeđe kupuje) ipak ima svoje mjesto pod suncem.

Miroslav Cmuk

Možda će vas zanimati
U fokusu
08.03.2021.

Praktični osmomartovski vodič za i kroz književne nagrade

Koji su sve mogući razlozi koji dovedu do tako očigledne posljedice da književnost žena nije podjednako nagrađivana i vrednovana kao muško stvaralaštvo? Još uvijek aktualan tekst Nađe Bobičić.

Piše: Nađa Bobičić

Preporuke
10.10.2012.

Začitavanje: 'Hrvatski antifašistički strip'

'Hrvatski antifašistički strip' hvalevrijedan je projekt, velika slikovnica o jednom od najkrvavijih ratova u povijesti čovječanstva.

Preporuke
27.09.2011.

Začitavanje: 'Knjiga o ljetu'

Jedna od najpriznatijih skandinavskih književnica donosi priču o odnosu bake i unuke na zabačenom finskom otočiću.

Preporuke
07.03.2011.

Začitavanje: 'Nabokov u Brašovu'

Antologija rumunjske postrevolucionarne kratke priče (1989-2009).

Preporuke
25.01.2011.

Začitavanje: 'Božja vučica'

Ususret novim trbinama 'SF u Booksi' ovaj tjedan predstavljamo zbirku priča nagrađivanog pisca Aleksandra Žiljka.

Preporuke
18.01.2011.

Začitavanje: 'Kako govoriti o knjigama...'

Uliks, Proust? Nema zime uz priručnik zabavnog francuskog profesora.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu