U pogovoru ukoričene novele Gospoda pustolovi (Algoritam, 2009.; prevela Božica Jakovlev) pulitzerovac Michael Chabon priznaje da je njen radni naslov bio Židovi s mačevima. Većinu ljudi, tvrdi Chabon, naslov je asocirao na sliku "Woodyja Allena kako uzmiče prema najbližem izlazu iza štita doskočica i drhtavog rapira". Ipak, Chabon je uspio pronaći priladno okružje za svoje junake koji prkose stereotipu.
Gospoda pustolovi, naime, tumaraju romantičnim Kavkazom, a stoljeće je deseto poslije Krista. U to doba od Crnog do Kaspijskog mora proteže se Hazarski kaganat, carstvo koje okuplja nomadska plemena koja su iz političkih razloga u sedmom stoljeću prihvatila Židovstvo (u Hazarima je inspiraciju pronašao i kontroverzni Milorad Pavić). Pustolove zatječemo na granicama Kaganta, kako u karavan-saraju pokušavaju zaraditi namještenom borbom. Zelikman, suhonjavi Židov iz Regensburga, odmetnik od obitelji liječnika i ljubitelj šešira, bori se neobično dugom iglom za puštanje krvi. Amram, tamnoputri gorostas iz Abesinije, isluženi bizantski vojnik i obožavatelj slonova, vitla varjaškom sjekirom kojoj je na dršku runama ispisano ime 'Oskvrnitelj tvoje majke'. Epizodica iz karavan-saraja ipak nije ništa prema onome što pustolove dalje čeka. Upoznat će isprva nesimpatičnog Filaqa, sina svrgnutog beka (hazarskog vladara) kojem odlučuju pomoći da se vrati na prijestolje.
O Chabonovu kultnom statusu u Americi svjedoči epizoda Simpsona u kojoj se potukao s Jonathanom Franzenom. Nisu mu strani izleti u žanrovsko, pa u Gospodi pustolovima oponaša kitnjasti stil povijesnih romana: početak svakog poglavlja krasi dugi naslov, a rečenica kićasto vijuga opisujući zapanjujuće krajolike i ogrezle ratnike. Dva glavna
lika, ogrubjeli ali još uvijek plemeniti, sposobni su lako pasti preko ruba svake nevolje, ali se iz nje lako i izvuku. Situacije koje im je Chabon namijenio ipak nisu dovoljne da čitatelj poželi nastavak ovog relativno kratkog teksta.
Chabon kaže da se u Gospodi dao "u potragu za malo pustolovine". Rezultat te potrage doista i jest 'malo' pustolovine, skoro ništa više. Možda baš ona u Chabonovu opusu može nositi atribut 'ljetne'.
Kratka je, relativno zabavna, odvest će vas u nepoznati svijet, a neće vam uzeti mnogo vremena. Za sezonu jesen-zima možete odabrati ambicioznije od istog autora.
Srđan Laterza
'Hrvatski antifašistički strip' hvalevrijedan je projekt, velika slikovnica o jednom od najkrvavijih ratova u povijesti čovječanstva.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.