Začitavanje: 'Ponos i predrasude i zombiji'

Utorak
02.04.2013.

Seth Grahame-Smith, Ponos i predrasude i zombiji (VBZ, 2012, s engleskog prevela Marija Perica)

Svi koji išta znaju o svjetskoj književnosti i klasicima koji i danas dobro kotiraju među suvremenom čitalačkom publikom znaju tko je Jane Austen. Zapravo, da bi znali tko je Jane Austen i ne morate biti ostrašćeni čitatelj ni student anglistike – Jane Austen je jednostavno stvar opće kulture. Ime Seth Grahame-Smith pak nije. Ime je to čovjeka koji je, eto, sjeo i opet napisao jedan od obožavanih romana još obožavanije Jane, u naslovu spomenuti Ponos i predrasude. Da, i zombije. Naime, gospodin Darcy i gospođica Elizabeth Bennet po još jedan put će se suočiti s istim starim problemima na koje su bili osuđeni i u originalnom tekstu: on je bogat, uglađen i previše ponosan, a ona, iako skromna i racionalna djevojka, donosit će odluke pod teretom vlastitih predrasuda. Uz sve to, oboje su vrhunski ratnici obučeni na okrutnom Dalekom Istoku za borbu protiv pošasti koja već neko vrijeme proždire Englesku. Iznenadili biste se zapravo koliko je bruslijevske vještine i istinske krvožednosti potrebno da bi se ubilo napola žive leševe gladne ljudskog mozga, no pretpostavimo da je u pitanju ipak engleski perfekcionizam i općenito želja za šepurenjem svake vrste.

Tijek radnje prati onaj iz pravog Ponosa i predrasuda: gospodin Bingley i njegove sestre, skupa s gospodinom Darcyjem, dolaze na imanje Netherfield te na plesu upoznaju, između ostalih, i obitelj Bennet. Najstarija kćer Jane, također izvrsno obučena ratnica, ali i djevojka neobično dobrog srca, zapet će za oko mladom Bingleyu koji je k tome i trenutno najpoželjniji neženja u Hertforshireu. Gospodin Darcy pak, za kojeg je malo tko i malo što dovoljno dobro, neumjesnim komentarom će se zamjeriti njenoj mlađoj sestri Elizabeth; no iako su dvije najstarije sestre zapravo ugodno i prikladno društvo takvoj profinjenoj gospodi, tu je pitanje ostatka obitelji Bennet koje je Seth Grahame-Smith za svaki slučaj iskarikirao gotovo do apsurda. Dok je glava obitelji cinični gdin. Bennet opsjednut borilačkim vještinama, majka je budalasta i nesmotrena tračerica koja djevojke sramoti na svakom koraku i u svakoj prilici. Mlađe sestre nisu ništa bolje, Lydia i Kitty svakodnevno odlaze u obližnji Meryton flertati s časnicima gdje će na koncu i upoznati notornog Wickhama. Naravno, manje-više svako poglavlje prekinut će pojava zombija koji će svojim ugrizom čak uspjeti zaraziti i Elizabethinu prijateljicu Charlotte Lucas, mijenjajući tako čitav jedan rukavac sporedne radnje. Darceyeva tetka lady Catherine da Bourgh također više nije samo ugledna gospođa iz visokog društva, već i najvještija i najslavnija ratnica koju je Engleska ikad imala da je štiti. S tim rečenim, vjerojatno možete pretpostaviti kako će sukob između nje i mlađahne Elizabeth eskalirati u nevjerojatnu scenu filmskog nasilja, a nešto slično će se odigrati i s gospodinom Darcyem kad se između niza uvreda drznuo da ju zaprosi.

Iako tako naoko izgleda, Ponos i predrasude i zombiji nisu nebulozna satira bez glave i repa. Štoviše, Grahame-Smith je potrošio prilično mnogo papira opisujući i prepričavajući originalni tekst ne bi li tako zadržao nešto od ozbiljne i dramatične atmosfere koju je imala Austen, no upravo zbog toga efekt je njegovog humora i postignut: u najdirljivijim i najromantičnijim trenucima prekinut će nas zajedljivi komentari gospodina Benneta ili porivi nabrijane Elizabeth da nekome naživo iščupa srce ili barem jetru. Uz to, postoje i scene na koje ćete se vjerojatno i nasmijati na glas, a to o bilo kojoj knjizi govori puno. Naravno, ako kojim slučajem povrh svega ovoga strepite od već dugo najavljivane zombi apokalipse (iako se radi o strahu koji je prilično omiljen tamo daleko preko Atlantika) možda naučite i pokoji koristan savjet za konačan obračun.

Katarina Brbora

Možda će vas zanimati
Preporuke
10.10.2012.

Začitavanje: 'Hrvatski antifašistički strip'

'Hrvatski antifašistički strip' hvalevrijedan je projekt, velika slikovnica o jednom od najkrvavijih ratova u povijesti čovječanstva.

Preporuke
27.09.2011.

Začitavanje: 'Knjiga o ljetu'

Jedna od najpriznatijih skandinavskih književnica donosi priču o odnosu bake i unuke na zabačenom finskom otočiću.

Preporuke
07.03.2011.

Začitavanje: 'Nabokov u Brašovu'

Antologija rumunjske postrevolucionarne kratke priče (1989-2009).

Preporuke
25.01.2011.

Začitavanje: 'Božja vučica'

Ususret novim trbinama 'SF u Booksi' ovaj tjedan predstavljamo zbirku priča nagrađivanog pisca Aleksandra Žiljka.

Preporuke
18.01.2011.

Začitavanje: 'Kako govoriti o knjigama...'

Uliks, Proust? Nema zime uz priručnik zabavnog francuskog profesora.
Preporuke
21.09.2010.

Začitavanje: 'Golo/nago'

Antropologinja Ruth Barcan istražuje utjecaj zapadnog naslijeđa na značenje i doživljaj golog tijela.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu