Rupe u tekstu

Četvrtak
22.05.2014.

Iako postoji opravdani rizik da me se proglasi konzervativcem po pitanju ukusa u književnosti, odmah na početku ipak želim priznati – bezumno sam zaljubljen u linearnost, obaraju me s nogu čiste fabule i klasični zapleti, a većina me književnih eksperimenata ostavlja razmjerno hladnim. Vjerujem da je to zato što danas nije rijetko da se pisci prihvaćaju raznoraznih eksperimenta i prije nego su u potpunosti savladali osnove zanata. Onda rezultat često bude samo zbrka umjesto da bude barem zabavna zbrka, ako već ne i 'prava' književnost.

Čak će i čitatelj početnik s malo senzibiliteta za pisanu riječ lako moći razlučiti dobru eksperimentalnu književnost od one koja to nije. Možda bi najjednostavnije objašnjenje moglo biti da je dobra ona eksperimentalna književnost koja je u uvriježenom kanonu već postigla sve što je mogla pa sada traga za novim putovima, otkriva nove smjerove, pokušava na različite načine ispuniti svoju svrhu; da zabavi, da pouči, da natjera na razmišljanje, da doprinese procesu realiziranja – kako čitatelja tako i autora. Loša je eksperimentalna književnost ona koja eksperiment koristi kao svrhu samome sebi, larpulartistički i bez prave ideje što se s njime želi postići.

Ona se najčešće pojavljuje kao poigravanje formom koje može biti zanimljivo, ali je rijetko promišljeno do kraja pa djeluje zbrčkano i nevješto. Slično je i u glazbi, filmu i slikarstvu: da bi se igrao s formom, moraš je prvo do kraja apsolvirati. Nije mudro preskakati stube jer možeš polomiti noge. Nije Picasso od početka slikao ljude trokutastih glava i neparnog broja očiju, nego je prvo savladao kako naslikati čovjeka za koga će svakome biti jasno da predstavlja homo sapiensa. To bi trebao biti poučak.

Jedan od onih koji je stvari radio kako treba bio je B.S. Johnson, engleski prozaik, pjesnik, a kasnije i filmaš. Njegov je najpoznatiji roman The Unfortunates (objavljen 1969.) koji je dolazio zapakiran u kutiju budući da su samo prvo i posljednje poglavlje bili posebno označeni, a ostalo je prepušteno čitatelju da čita redom kojim mu odgovara. Sličan je to koncept kao i kod legendarnih Cortázarovih Školica, ali kod njih ipak postoje smjernice za nasumično čitanje (koje, je li, samim time prestaje biti baš toliko nasumično), a ovdje je čitatelj i doslovno prepušten sam sebi i hrpi neuvezanih papira koji ispadaju iz kutije.

Druga je poznata Johnsonova knjiga autobiografski roman Albert Angelo (iz 1964.) koji na određenim stranicama ima prorezane rupe kako bi čitatelju otkrio tekst koji slijedi, kako bi mogao vidjeti unaprijed i prije vremena doznati što se dogodilo.

Za ovog sam se lukavog i ingenioznog pisca zainteresirao nakon što sam čuo izvrsnu pjesmu strašno mi dragoga američkog benda Pernice Brothers. Njih predvodi svojeglavi Joe Pernice koji se i sam okušao u pisanju romana (s više nego solidnim rezultatima), a počast jednom od svojih literarnih uzora odlučio je dati pjesmom nazvanom njegovim imenom, tako da ne bude nikakve zabune. U kratkih dvije minute i dvadesetdvije sekunde Pernice je s nizom kratkih i direktnih stihova, zapravo sličica, savršeno opisao Johnsonov život i djelo, a i glazbeno se ovdje radi o krasnoj zvjerki koja od prvog, nježno i bez glazbene pratnje otpjevanog stiha uopće ne daje naslutiti što će se s njom kasnije događati. U tome je slična Johnsonovom pisanju.



Ova je pjesma zbijena, sažeta i krcata značenjem, a Pernice se u njoj elegantno uspio dotaknuti najvećih trenutaka Johnsonove karijere. Prvi na red dolaze The Unfortunates, ovjenčani krasnim stihovima:

Write a book of leaves shuffled by the wind
two unbound lives orderless and grim


Potom, uz suptilnu aluziju na roman Albert Angelo, slijedi žaljenje za piščevom sudbinom koji si je zbog komercijalnog neuspjeha i obiteljskih problema prerezao žile kada je imao samo četrdeset godina:

You were dead by 42
there'll be no rigid form for you


Jammed into a plot that you'd never fit
a tiny manuscript with a hole cut in it    


Pernice u ovoj pjesmi, koja zaista na određeni način strši iz njegovog opusa, osim naklona velikom i razmjerno nepoznatom piscu izražava i onaj dobro poznati osjećaj kako smo se mimoišli u vremenu s nekim tko nam je očito svjetonazorski blizak. To je onaj osjećaj prepoznavanja i nevjerice kada shvatimo da je netko prije pedeset ili sto godina napisao nešto što nama danas toliko mnogo znači.

Nije čudno da mu je Johnsonovo djelo toliko mnogo značilo. Ovaj se pisac izdvojio iz mora 'eksperimentatora' i približio legendama kao što su Borges ili već spomenuti Cortázar ne samo činjenicom da je priču promatrao i kao fizičku činjenicu te se poigravao s njom na različite načine, već i time što je nesumnjivo bio beskrajno talentiran i uspijevao pisati prijemčivo, iskreno i čitko - unatoč svim trikovima koji bi prosječnog čitatelja mogli obeshrabriti.

Andrija Škare
foto: Michael Cory

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu