Ili možda Čarape iz Bombaya. Ili, ili, joj, uf te jebo, moj favorit bi bila Potkošulja iz Helsinkija. Bez obzira na taj moj propust ili baš zbog njega, pročitao sam Liniju ljepote Alana Hollinghursta.
Knjiga je dobitnik Bookera za 2004 godinu i prva je gay knjiga koja je dobila tu nagradu. Naslov Linija ljepote dobila je po Williamu Hogarthu, britanskom slikaru i grafičaru koji pokušava razotkriti 'liniju ljepote' u spletu zavojitih i valovitih linija, a ne po sisama ili dupetima, kao što su mnogi od vas sigurno pomislili. Odnosno samo dupetima, jer je ipak riječ o gay knjizi.
Ukratko prepričana izgledala bi ovako: mladić Nick Guest koji je gay (niste to očekivali u gay romanu, je l' da?) počinje svoj seksualni život u kući Geralda Feddena, u slobodno vrijeme zastupnika u engleskom parlamentu. Tamo je zahvaljujući svom prijateljstvu sa Tobyjem, Geraldovim sinom. Gerald je hetero i konzervativac.
Opisi gay odnosa u romanu vrlo su dobri, uzbudljivi čak, pa i s mojeg hetero stajališta. Skoro da bih posumnjao u svoj izbor. Zbog sljedećih i sličnih rečenica.
"Za Wanija je prvi udar kokaina uvijek bio erotski izljev, kao i za Nicka. Poljubili su se prvi puta kad su zajedno uzeli kokain, njihov prvi poljubac, Wani s gorkim ustima od vina, sa živahnim jezikom, sa sramežljivo sklopljenim očima. Svaki put nakon toga ponavljali su taj uzbudljivi početak. Sve se činilo mogućim - svijet nije bio samo savladiv, osvojiv, nego i vrijedan ljubavi: odavao je svoje slabosti, a znalo se da će se pokoriti. Vidio se vlastiti šarm u očima svijeta. Nick ustane i poljubi Wanija nasred sobe, u dvije-tri rajske minute koje su čekale na ostvarenje, blistavi sudar, tajno razvedravanje na kraju dana...."
Roman se bavi i političkom scenom u vrijeme vladavine željezne lady Margaret Thatcher. Nick si za ljubavnika nalazi (biva odabran) bogatog libanonca Wanija kojeg bi roditelji vlastoručno uškopili da znaju da je gay. Tako priča dobiva i rasnu i religioznu komponentu. No, obitelj zastupnika uz sina ima i kćerku (da ne bi bili samo tuceti penisa u buketu) koja je psihički nestabilna, depresivna i sklona samoubojstvu. Važnu komponentu cijele priče čine i kokain, suptilni opisi ponekog umjetničkog djela i stalno spominjanje Henryja Jamesa, na čijem tragu Alan piše svoj roman.
Kraj koji sam nekako i očekivao u sebi sadrži pomalo passe ideju da psihički nestabilni ljudi žude za istinom, tako da 'luda' kćer otkriva javnosti seksualni skandal svoga oca zastupnika. Nakon toga otkriva se i gay veza Nicka i Wanija i kao grand finale, uz gomile novinara koji su nanjušili krv, spermu i govna, on biva izbačen iz zastupničke kuće. Kraj jedne obitelji, priče i ere.
Ako ste:
-hetero, a niste zabiti kreten - svakako pročitajte;
-gay - obavezna literatura;
-ovisnik o kokainu - ionako nemate novaca;
-zastupnik u parlamentu - ionako ne čitate, pa kupite knjigu da na njoj držite teglu s cvijećem i da ako vas netko pita što mislite o homoseksualnosti, možete reći "Nemam ništa protiv takvih ljudi" i usput slučajno srušite teglu s cvijećem i onda njome novinaru mašete pred nosom.
Zec the toilet manager
zeconfire@net.hr
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.