Autor: Pavao Cindrić
Izdavač: Profil
Godina izdanja: 2008
Cijena: 129,00 kn
Broj stranica: 188
Uvez: meki
Knjiga nije dostupna u Booksi! Potražite je u bolje opremljenim knjižarama i antikvarijatima u Hrvatskoj i šire! Booksa ne prodaje knjige, izuzev vlastitih izdanja.
Prvu je ulogu u zagrebačkom HNK odigrala 1932. s pet godina, a posljednju 1941., dvadesetak dana prije proglašenja NDH. U tih 10 godina odigrala je 17 uloga, a bila je tako popularna da su kazališta naručivala komade koji su bili posebno napisani za nju.
Bila je glumica zbog koje se odlazilo u kazalište, o kojoj su pisale sve zagrebačke novine, koja je često nastupala na radiju… Sve joj to nije pomoglo da preživi rat. Nisu pomogle ni intervencije njenih kazališnih prijatelja, ni židovski pokušaji da je se prebaci u Palestinu. Odmah nakon uspostave ustaške države djevojčica je izbačena iz kazališta, malo potom iz škole, a 1943., kad je imala samo 16 godina, uhićena je, zajedno sa svojim mlađim bratom i majkom, i poslana u Auschwitz. Umrla je u vagonu, prije nego što je stigla u logor.
Lea Deutsch izrasta u hrvatsku Anne Frank. Lea je bila glumica koju je poznavao i volio cijeli Zagreb (utoliko je strašniji njen kraj, jer rijetki koji su joj pokušali pomoći nisu u tome uspjeli), a Anne Frank je pisala svoj dnevnik. Lea je u trenutku smrti bila istih godina kao Anne Frank, a njena sudbina je, kao i Annina, postala simbol strašne tragedije židovskog naroda.
Pavao Cindrić (Slavonski Brod, 1929. – Zagreb, 1998.) završila je Glumačku školu u Novom Sadu, Višu pedagošku školu u Zagrebu te diplomirao na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Od 1955. do 1980. godine radi u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu kao lektor u Drami i Operi te voditelj Arhiva. Godine 1980., kao književnik i publicist, prelazi u status slobodnog umjetnika i nastavlja se baviti pisanjem knjiga, publicističkim radom i stalni je suradnik Hrvatske televizije. Osim književnim radom bavio se i prevođenjem, uglavnom dramskih i opernih tekstova te pisanjem scenarija dokumentarnih filmova i dokumentarnih serija.
Bavio se ponajviše kazalištem, zagrebačkom kulturnom poviješću, filmom te biografijama hrvatskih kulturnih radnika i umjetnika. Pavao Cindrić bio je član Hrvatskog društva književnika. Autor je više od 20 knjiga te brojnih članaka i feljtona u hrvatskim časopisima, dnevnim listovima i magazinima.