Autor: Željka Živković
Izdavač: Edicije Božičević
Godina izdanja: 2013
Cijena: 99,00 kn
Broj stranica: 115
Uvez: meki
Knjiga nije dostupna u Booksi! Potražite je u bolje opremljenim knjižarama i antikvarijatima u Hrvatskoj i šire! Booksa ne prodaje knjige, izuzev vlastitih izdanja.
Fascikl, naime, čuva priče koje je Aneta pisala dok je radila kao televizijska novinarka u rodnome Osijeku i koje je nastavila pisati u Beču, gdje se preselila zbog profesionalnih obaveza, sanjajući da će ih jednoga dana objaviti u knjizi. Priče su to što čitatelja vode u Osijek osamdesetih, u vrijeme živog kulturnog života grada, u doba koncerata, prijateljstava, one mladenačke životne radosti. U njima čitamo o prvim ljubavima, o majčinstvu, novinarstvu, o knjigama i glazbi kao stalnom životnom suputniku glavne junakinje. Glazba je romanu prisutna i u liku Anetina ljubavnika, osebujnog pijanista ruskog podrijetla iz Novog Sada. Dok Anetine osječke priče postaju sve sumornije svjedočeći o traumi rata, u njihovu strastvenu bečku vezu iznenada se uvlači neka neobjašnjiva sablast. Raspad ljubavne veze za Anetu će značiti još jedan novi početak...
Željka Živković rođena je u Osijeku u godini kada je čovjek prvi put stao na Mjesec. Devet godina poslije, odustala je od sna da postane astronaut i polako krenula u novinarske vode. Tomu su tijekom tinejdžerskih godina znatno pridonijeli omladinski list Ten, sportski tjednik Sprint, NK Osijek, Radio Osijek i album osječkih rock grupa Pogonsko gorivo. Srednju školu, CUO Braća Ribar, završila je potkraj osamdesetih u Osijeku, a školovanje nastavlja u Zagrebu gdje postaje diplomirani novinar. Početkom devedesetih započela je pustolovinu zvanu TV-novinarstvo. U redakciji HTV centra Osijek gdje je ostvarila nekoliko tisuća reportaža, izvještaja, razgovora, dokumentarnih projekata i emisija, pustolovina traje još uvijek. Pratila je sve – od cijena na tržnici do visokih političkih tema, no tijekom godina profilirala se kao novinarka koja prati kulturna zbivanja. Katkad se pita nije li ipak za životnu profesiju trebala izabrati glazbu ili književnost, pa je stoga spojila i jedno i drugo, te napisala svoju prvu knjigu, Esekerski capriccio.