Kako pričati o pročitanom?: 'Bezgrešna'

Zoran Predin, Bezgrešna (Fraktura, 2024.)

 

U izdanju Frakture, nakon zbirke priča Glavom kroz zid i romana Mongolske pjege ove je godine tiskan drugi roman poznatog jugoslavenskog kantautora intrigantnog naslova Bezgrešna.

Radnja romana odvija se u izmišljenoj (?) srednjoeuropskoj državici iz koje stanovnici bježe na istok (!) od strahovlade generala Gregora Zime koji se proglasio knezom u zemlji u kojoj je zabranjeno jesti meso, migranti su nedopustivi, poštuje se samo katoličanstvo i tradicionalne vrijednosti koje propisuje sam Knez s kojim je vrijeme krenulo od nule.

Pratimo životne puteve blizanaca generala Zime i troje suseljana, petoro ljudi rođenih iste noći i istom rodilištu. Već u uvodu Predin najavljuje o čemu će pisati i onda krene s pričom maestralno je raspredajući kroz period od nekoliko desetljeća, s mnoštvom raznolikih osobenjaka i situacija. Cinično se sprda sa svakom vrstom totalitarizma dok opisuje događanja koja nas neminovno upućuju na svijet, društvo i prepoznatljive politike u kojima živimo.

Unatoč tom mnoštvu likova i situacija on se „bezgrešno“ prebacuje kroz vrijeme i prostor, nigdje ne griješi i čitatelj ima dojam da se i sam zabavlja. Pa kad se upitate zašto netko piše to što piše pomislite da si je Zoran Predin ovim romanom napravio prostora i dao si vremena da nam ispriča što misli o našoj sadašnjosti, a pomalo i o budućnosti. (Jer što drugo pomisliti o njegovoj insinuaciji da samo vanzemaljci mogu „poroditi“ dobrog čovjeka?)

Nakon kantautora i pjesnika Predina i proze njegovih kratkih priča u „Glavom kroz zid“ koje na neki način obrazlažu i dopunjuju Predinov dotadašnji rad, i romana „Mongolske pjege“ kojim je dokazao odlično umijeće pisanja romana, pomalo se plašimo „prokletstva drugog romana“, ali za to nema ni malo razloga. Predin je u jednom intervjuu za svoje adute naveo: „filmski način naracije, humor, apsurd i satiru“. Te je adute odlično odigrao i u „partiji“ ovog romana. Čitajte Predina.

Vesna Ražnatović

 

Projekt „Kako pričati o pročitanom?” financiran je sredstvima Ministarstva kulture u okviru programa razvoja publike.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu