Kao da Eks. prakse nisu dovoljne, Booksa novu sezonu otvara s još jednom novom književnom tribinom naslova Književna perspektiva!
Tribina je zamišljena kao razgovor o fenomenima koji ulaze u fokus književnika i književnica koji trenutno stvaraju te pokušava dati odgovor na pitanja što je to što definira kontekst suvremene književnosti, koji fenomeni ulaze u fokus književnog stvaralaštva te zbog čega. Tribina se tako bavi specifičnim književnim fenomenima poput književnih škola, pravaca ili stilova koji se javljaju u suvremenom stvaralaštvu te društvenim fenomenima relevantnim za književnost poput samog čitanja, ekoloških tema ili tema migracija koje su aktualne u suvremenom životu. Moderirat će je književni kritičar i komparatist Matija Prica.
Na prvo izdanje trbine u goste nam dolazi ni više ni manje nego Luka Ostojić!
Luku ste navikli gledati i slušati u raznim ulogama, uredničkim (bio je urednik portala na kojem čitate ovaj tekst!), novinarskim, spisateljskim, a ovaj put nam dolazi kao doktorand na Odsjeku za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta u Zagrebu, gdje radi kao asistent na projektu „Pamćenje (o) književnosti u svakodnevici“.
Naime, da je književnost itekako bitna, složit će se svi, pa čak i oni koji ne čitaju.
Zašto je bitna, neke će možda trebati podsjetiti. Ali zato zasigurno nikoga neće trebati posebno podsjećati na školsku lektiru – to niti nam treba, niti želimo. A zašto je tome tako te čega se i koliko mi zapravo iz te lektire, ali i generalno knjiga koje smo pročitali sjećamo, tema je Lukinog interesa i istraživanja.
U tom svojstvu s njim ćemo razgovarati o ulozi i važnosti književnosti te zašto je njega privukao empirijski pristup književnosti; koliko toga što smo pročitali zapamtimo, te o čemu ovisi ono što ćemo upamtiti, a za kraj Luka s nama možda podijeli i pokoji njemu zanimljiv detalj iz dosadašnjeg istraživanja.
Vidimo se u Booksi!
Na drugoj 'Književnoj perspektivi' Matija Prica ugostio je novinarku i čitateljicu Ivanu Perić s kojom je razgovarao o temi kapitalizma u književnosti na primjeru Chine Miévillea.